Ćandraśekhar – nowa ikona ruchu dalitów?

157

Ćandraśekhar jest 30-letnim prawnikiem indyjskim, który w Nowym Delhi poprowadził protest dalitów przeciwko ich dyskryminacji w hinduskim społeczeństwie. Całe zdarzenie odbyło się w sobotnie popołudnie w okolicy delhijskiego obserwatorium Dźantar Mantar, które jest popularnym miejscem spotkań zbiorowych oraz strajków. Plac wypełnił się ubranymi na niebiesko protestującymi. Wyrażali oni swój sprzeciw zamieszkom na tle kastowym, które wcześniej miały miejsce w północnym mieście Saharanpur. Zebrani utrzymywali, że należy nazywać ich „Bhim Army” („Armia Bhimy”), a na ich czele stanął charyzmatyczny lider, Ćandraśekhar.

Dalici (tzw. „niedotykalni”) są najniższą kastą w Indiach. Mimo formalnego rozwiązania systemu hierarchii, dalici w dalszym ciągu są dyskryminowani i funkcjonują poza społeczeństwem. Schemat tej drabiny społecznej jest bardzo mocno zakorzeniony w mentalności Indusów. Funkcjonował w Indiach od wieków, ponieważ był silnie zespolony z hinduizmem. Przeciwko takiemu stanowi rzeczy występuje Bhim Army. Jej lider, Ćandraśekhar, w niektórych kręgach nazywany jest ikoną tego ruchu, a nawet następcą Gandhiego.

Ćandraśekhar jest z wykształcenia prawnikiem. Kilka lat temu porzucił marzenia o wielkiej karierze w Ameryce na rzecz opieki nad schorowanym ojcem. Poznał wówczas dobrze sytuację dalitów w Indiach i został aktywistą, aby walczyć o ich prawa. Obecnie jest charyzmatycznym liderem, który potrafi poprowadzić ludzi. Podczas jego przemówienia w trakcie ostatnich protestów tłum zaczął skandować „Dźai Bhim” („niech żyje Bhim”), co miało być odniesieniem do niepodległościowego bohatera narodowego, naczelnej ikony dalitów – Bhimrao Ambedkara.

Wydarzeniom dodaje smaku fakt, że jego ostatnie wystąpienie jest jego pierwszym publicznym przemówieniem od dłuższego czasu. Dotąd utrzymywał kontakt ze swoimi zwolennikami drogą internetową, namawiając ich do walki o swoje prawa. Po wystąpieniu utrzymywał, że uprzednie wycofanie się było taktyką, pozwalającą dotrzeć do większej liczby ludzi.

Ćandraśekhar jest bez wątpienia przedstawicielem młodego pokolenia dalitów, które buntuje się przeciwko wyznaczonym (narzuconym) tradycyjnie rolom. Według analityków, ten charyzmatyczny lider ma duże szanse na to, by zmienić politykę dotyczącą zdeprecjonowanej kasty w wielu częściach Indii.

(mb)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here