Chińczycy w Cannes szukają europejskich partnerów

1467

Kilka lat temu przepych oraz możliwość kultywowania relacji z Hollywood były czynnikami, które przyciągały chińskich twórców do Cannes. Dzisiaj ich liczba jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Przybywają na południe Francji gotowi do robienia biznesu już nie tylko z Hollywood, lecz również z Europą.

Liczba sino-europejskich produkcji wzrasta. Jest to zwrot w kierunku Europy, w momencie kiedy szał chińsko-hollywoodzkich zakupów zwalnia.

„Nowy akcent położony na zacieśnianie relacji z Europą nie jest zastępstwem dla stosunków z Hollywood. Jest to raczej znak naszych czasów i coraz większa oczywistość dla przedsiębiorców” – uważa Cristiano Bortone, reżyser oraz producent, który prowadzi biuro zarówno w Berlinie, jak i w Pekinie. Bortone przewodzi również „Bridging the dragon”. Ta mająca już dwa lata inicjatywa łączy niezależnych twórców z Europy i Chin.

Dla chińskich producentów Europa oferuje alternatywne wejście na anglojęzyczny rynek filmowy. W porównaniu do Hollywood, gdzie budżet jest większy a sama produkcja zajmuje więcej czasu.

„Jest wiele zalet pracowania z Europą: dostęp do osób, dla których j. angielski jest ojczystym, dobre scenariusze oraz koszty produkcji, które są bardziej rozsądne niż w przypadku Hollywood” – uważa Charles Lei, założyciel Thunder Communications, której siedziba znajduje się w Pekinie.

Chińskie zbliżenie do anglojęzycznych produkcji ożywia również graczy z Francji, takich jak Gaumont, EuropaCorp and Studiocanal, którzy zaczynają produkować treść w języku angielskim na potrzeby globalnej konsumpcji.

W ostatnim czasie można było zaobserwować wzrost inwestycji oraz zakupów. China’s Fundamental Films w zeszłym roku nabył prawie 30% udziałów w EuropaCorp i współfinansuje wysokobudżetowy film Luc Bessona pt. Valerian and the City of a Thousand Planets. Natomiast w lutym ogłoszono, że chiński He He Pictures kupi podupadłą agencję sprzedaży Fortissimo Films. W ten sposób planuje stworzyć dla siebie markę w świecie art-house.

Kolejne chińskie koprodukcje mają zostać również ogłoszone na odbywającym się w czerwcu Shanghai International Film Festival.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here