Japonia, Chiny i Korea Południowa będą prowadzić wspólne badania w rejonie Oceanu Arktycznego

1715

Japonia, Chiny i Korea Południowa w zeszły czwartek zgodziły się na przeprowadzenie wspólnych badań na Arktyce. Mają ona na celu oszacowanie skali zanieczyszczeń i skutków klimatu, kończąc w ten sposób rozmowy na temat rozwoju regionu.

Porozumienie, dotyczące połączonej wyprawy badawczej, towarzyszy światowemu zainteresowaniu możliwej eksploatacji złóż rejonu Oceanu Arktycznego. Znajdują się tam niewykorzystane zasoby ropy, gazu i metali ziem rzadkich. W związku z szybko topniejąca pokrywą lodową kraje zainteresowane są również utorowaniem nowych dróg transportowych pomiędzy Europą i Azją.

W ramach porozumienia osiągniętego w trakcie rozmów na wysokim szczeblu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Tokio, trzy kraje będą zbierać podstawowe informacje, dotyczące m.in. zanieczyszczenia Oceanu Arktycznego. Państwa mają nadzieje na wykorzystanie zgromadzonych danych do upewnienia się, że środowisko jest odpowiednio chronione podczas prac rozwojowych. Mają one umożliwić też ustalenie najlepszego czasu na poruszanie się w rejonie Oceanu Arktycznego. Powołani eksperci wypracują dokładne zasady przeprowadzanych badań.

Japonia, Chiny i Korea Południowa będą współpracować również z Radą Arktyczną, będącą międzynarodowym forum zajmującym się kwestiami środowiskowymi i rozwojowymi w regionie. W jej skład wchodzą Kanada, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Rosja, Szwecja oraz Stany Zjednoczone. Polska ma w Radzie status obserwatora.

Trzy kraje azjatyckie pierwsze trójstronne rozmowy na temat tego regionu odbyły w kwietniu zeszłego roku w Seulu. W drugim spotkaniu wzięli udział ambasadorzy odpowiedzialni za kwestie Arktyki, czyli Kazuko Shiraishi z Japonii, Kim Young-jun z Korei Południowej oraz Gao Feng z Chin. Trzecia część rozmów odbędzie się w Chinach w przyszłym roku.

Podczas rozmów na szczycie w listopadzie 2015 roku Japonia, Chiny i Korea Południowa zgodziły się na współpracę, mająca na celu rozwój Arktyki. Miesiąc wcześniej japoński rząd przyjął pierwsze zasady postępowania wobec tego regionu.

(wt)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here