Chińczycy planują stworzyć eksperymentalną hodowlę ziemniaków na Księżycu

1509

Podczas Globalnej Konferencji Przestrzeni Kosmicznej, która odbyła się w dniach 6-8 czerwca w Pekinie, chińscy naukowcy podzielili się swoimi planami dotyczącymi programu badań na Księżycu. Jednym z przedstawionych założeń jest stworzenie „małego ekosystemu” na jego powierzchni. Do realizacji tego zadania naukowcy wykorzystają eksperymentalną hodowlę ziemniaków, donosi China Daily.

Badanie ma być prowadzone pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu Chongqingu. Stworzony „mały ekosystem” będzie umieszczony w cylindrze o wielkości 18 x 16 cm. Włożone zostaną do niego nasiona ziemniaka oraz larwy owadów, między innymi takie jak jedwabnik. Jak podaje profesor Xie Gengxin, szef projektu, umieszczenie cylindra na powierzchni Księżyca planowane jest w ramach misji „Chang’e-4”. Według planów ma się ona odbyć w 2018 roku.

Celem eksperymentu jest sprawdzenie, czy umieszczone w cylindrze ziemniaki i owady będą w stanie przetrwać w warunkach panujących na Księżycu. Jeśli próba ta zakończy się sukcesem, będzie to duży krok w kierunku stworzenia w pełni funkcjonującej ludzkiej kolonii na Marsie.

Projekt został wyróżniony spośród 257 eksperymentalnych pomysłów, które zostały zgłoszone do chińskiego programu badań na Księżycu. Są w niego zaangażowani naukowcy z 28 różnych uniwersytetów w Chinach. Obecnie trwają prace nad projektowaniem sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia testów.

Chińczycy coraz mocniej angażują się w działania w kosmosie. W 2013 roku miało miejsce pierwsze lądowanie chińskiego łazika na księżycu, natomiast w kwietniu tego roku swój pierwszy lot odbył chiński odrzutowiec pasażerski. Pokazuje to, że rozwój naukowo-techniczny, do którego Chiny przywiązują od pewnego czasu coraz większą wagę, opiera się w dużej mierze na eksploracji kosmosu.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here