Japoński cesarz może przejść na emeryturę

1406

Projekt ustawy dotyczącej możliwości wcześniejszej abdykacji cesarza został zatwierdzony przez japoński Sejm.

Jak podaje The Asahi Shimbun, cesarz Akihito będzie pierwszym cesarzem, który abdykował w ciągu ostatnich 200 lat. Ustawa została przyjęta przez Izbę Wyższą dnia 9 czerwca 2017 roku, z kolei ma wejść w życie w przyszłym tygodniu.

Premier Japonii, Shinzō Abe, oświadczył, że rząd rozpocznie jak najszybciej przygotowania do wyegzekwowania ustawy. Jak sam twierdzi: „Zdałem sobie sprawę, że (abdykacja) jest poważnym problemem, który związany jest ze  źródłami narodu japońskiego, a także jego historią i przyszłością.”

Rząd ma zdecydować o dacie abdykacji w ciągu trzech lat od dnia ogłoszenia ustawy. Aby to zrobić, musi jednak wziąć pod uwagę stanowisko Rady ds. Dworu Cesarskiego , w której skład wchodzą: premier, członkowie rodziny cesarskiej, najwyżsi urzędnicy obydwu izb parlamentu, a także sędziowie Sądu Najwyższego.

Liczący 83 lata cesarz Akihito będzie pierwszym abdykującym cesarzem od czasów ery Meiji (1868-1912), kiedy to zaczęła obowiązywać „dożywotnia kadencja”. Ostatnim cesarzem, który przedwcześnie zrzekł się tronu był Kokaku, rezygnujący z pełnionej przez siebie funkcji w 1817 roku.

Nowa ustawa jest dedykowana specjalnie dla Akihito i ma dotyczyć tylko jego. Wobec zaistniałej sytuacji Chryzantemowy Tron przejmie jego syn, 57-letni książę Naruhito.

Cesarz Akihito po raz pierwszy wyraził chęć przejścia na emeryturę w sierpniu ubiegłego roku, podczas rozmowy na żywo. W związku z wejściem ustawy w życie, rząd musi zająć się kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim, należy zadecydować o miejscu zamieszkania emerytowanej cesarskiej pary, a także o sposobach ich utrzymywania. Trzeba również wybrać nazwę kolejnej epoki, gdyż zgodnie z japońską tradycją, okresy panowania poszczególnych cesarzy stanowią odrębne epoki. Obecnie, od zaprzysiężenia na tronie cesarza Akihito w 1989, trwa era Heisei.

(mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here