W Chinach wprowadzono nowe zielone karty

1636

W piątek w całym kraju zaczęło obowiązywać prawo dotyczące nowych kart identyfikacyjnych dla cudzoziemców posiadających chińskie zielone karty. Dzięki nim zagraniczni stali rezydenci będą mieć łatwiejszy dostęp do usług publicznych w Chinach, donosi China Daily.

Nowa karta identyfikacyjna jest przystosowana do odczytu maszynowego. Przypomina tym samym dowody osobiste drugiej generacji, które posiadają obywatele chińscy. Mają one wbudowany chip, na którym przechowywane są informacje o posiadaczu dowodu. Karty te mogą być wykorzystywane jako prawny dowód tożsamości podczas korzystania z usług publicznych, takich jak: telekomunikacja, ubezpieczenie społeczne, rejestracja majątku, komunikacja miejska, usługi finansowe, edukacyjne i zdrowotne oraz sprawy sądowe w Chinach. Karty mają także ułatwić sprawy formalne przy szukaniu zakwaterowania oraz zatrudnienia.

Nowe karty mogą być używane, jako samodzielny dokument przy korzystaniu z powyższych usług i zawieraniu transakcji. Wcześniej podczas wykonywania tych czynności konieczne było pokazanie zezwolenia na pobyt wraz z paszportem rezydenta. Zmiana jest odpowiedzią na skargi posiadaczy zielonych kart, czyli kart stałego pobytu. Jak twierdzą, wcześniej były one raczej długoterminową wizą, niż dokumentem ułatwiającym życie w Chinach.

W piątek pierwsza grupa obcokrajowców otrzymała nowe karty wydane przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Wśród nich było 10 ekspatów z Szanghaju, 8 z Pekinu i 5 z Guangzhou (Kantonu).

– „Jestem absolutnie przekonany, że nowe karty dadzą zagranicznym stałym mieszkańcom większą wygodę korzystania z wszystkich praw związanych z pobytem” – powiedział Anders Lindquist, profesor na Shanghai Jiaotong University. Pochodzi ze Szwecji i od pewnego czasu ma status stałego rezydenta w Chinach. Dodał, że poprzez takie działania ekspaci mogą mieć silniejsze poczucie przynależności do Państwa Środka.

Podobne odczucia ma pochodzący z Pakistanu Ghulam Sajid. Posiada on kartę stałego pobytu od 4 lat i wkrótce zamierza wymienić ją na nową.

– „Obecnie idąc do banku lub kupując bilety kolejowe, muszę zabierać ze sobą dwa paszporty wraz z zezwoleniem na stały pobyt, aby udowodnić swoją tożsamość. Z nową kartą będę mógł kupić bilet na pociąg w automatach biletowych i wsiąść do niego, przesuwając jedynie kartę, tak jak chińscy obywatele” – powiedział.

Nowe zielone karty mają być wydawane od piątku. Osoby, które posiadają starą kartę stałego pobytu, powinny udać się do Biura Administracji Publicznej w celu ich wymiany. Jednak, jak oznajmiło ministerstwo, stare karty będą ważne do czasu ich wygaśnięcia.

Chiny zaczęły wydawać zezwolenia na stały pobyt dla cudzoziemców w 2004 roku. Do tej pory ponad 10 tysięcy cudzoziemców uzyskało taki status. Ponadto, ekspaci w Chinach mają drugie najwyższe pakiety wynagrodzeń w Azji.

(ko)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here