Wojna w rodzinie premiera Singapuru znowu wybucha

  459

  Długotrwały konflikt w rodzinie premiera Singapuru ponownie się zaostrza. Jego głównym ogniwem jest spór o dziedzictwo po ojcu Lee Hsien Loonga, Lee Kuan Yew. W swych Facebookowych postach dwójka rodzeństwa premiera Singapuru oskarża go między innymi o sprzeciwianie się życzeniom ich ojca. Centrum sporu stanowi dom, który należał do Lee Kuan Yew. Lee Hsien Loong zaprzecza wszystkim oskarżeniom, jakie wysnuwa w stosunku do niego rodzeństwo.

  Konflikt pomiędzy rodzeństwem zszokował najbardziej singapurski rząd, w którym rodzina Lee znana jest pod mianem „pierwszej rodziny”. Lee Kuan Yew został premierem Singapuru w 1965 roku, gdy kraj zyskał niepodległość. Yew jest utożsamiany z jego szybką polityczną i ekonomiczną transformacją, skutkującą sukcesem gospodarczym na arenie międzynarodowej. Był jednak często krytykowany za swoje ograniczające wolność podejście do polityki, a także pozbywanie się przeciwników politycznych i wtrącanie ich do więzienia. Pomimo tego obywatele Singapuru wciąż darzą go wielkim szacunkiem, a jego śmierć w 2015 roku przez wielu była mocno opłakiwana.

  Spór w rodzinie Lee rozpoczął się rok temu, w trakcie obchodów rocznicy śmierci Lee Kuan Yew, kiedy to siostra Lee Hsien Loonga oskarżyła go o wykorzystywanie osoby oraz polityki ojca dla swoich własnych celów. Obecny premier Singapuru ma się również według niej nie stosować do ostatniej woli ojca.

  Lee Hsien Loong odpowiedział publicznie na wszystkie zarzuty. Premier twierdzi, iż jest bardzo rozczarowany faktem wyciągania prywatnych, rodzinnych spraw na światło dzienne. Ponadto całkowicie zaprzecza wszystkim stawianym mu przez rodzeństwo oskarżeniom. W odwecie jego brat, Lee Hsien Yang, powiedział w wywiadzie dla BBC, że ma zamiar opuścić Singapur.

  Podsumowując, konflikt w rodzinie Lee z pewnością wywołał gorącą dyskusję wśród obywateli Singapuru. Jedyni sympatyzują z premierem, natomiast inni stoją po stronie jego rodzeństwa. Singapurczycy są przede wszystkim mocno zszokowani, a także przerażeni. Chcą, aby zwaśnione strony jak najszybciej się pojednały, gdyż takie zachowanie przynosi ujmę dobremu imieniu ich ojca.

  (ww)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here