Uzależnienie od narkotyków niszczycielskie dla tajskich wiosek

433

W południowych prowincjach Tajlandii narasta problem uzależnienia od narkotyków, mimo sankcji dyscyplinarnych, a także odpowiedniej edukacji na ten temat.

W małej drewnianej chacie, gdzieś pośród plantacji kauczuku w prowincji Narathiwat, 28- letni Fadel wraz z przyjaciółmi często bierze narkotyk o nazwie kratom. Znany również jako 4X100, kratom składa się z czterech głównych składników- liści lokalnej rośliny zwanej kratom, syropu na kaszel, Coca Coli i lodu. Jego przeciętna cena to 100 bahtów ($2.90) za porcję.

Fadel od 11 lat regularnie bierze narkotyki. Zażywa także metamfetaminę oraz ya ba – środek pobudzający, łączący w sobie metamfetaminę oraz kofeinę. Jak podaje Fadel, narkotyki pomagają mu w zmęczeniu, jakie niesie ze sobą ciężka praca na plantacji kauczuku.

Fadel jest tylko jedną z ponad 80 000 osób uzależnionych od narkotyków w Tajlandii. Są to ludzie w wieku 14-30 lat. Prowincje Pattani, Yala i Narathiwat mają największy odsetek osób nadużywających narkotyki. Jak podają statystyki, jeden na pięciu nastolatków w tym regionie ma problemy z używkami. Kratom  jest najbardziej popularny i powszechnie dostępny. Aż 80% mieszkańców trzech prowincji uważa, że narkotyki to ich największy problem i pragnie, aby rząd go rozwiązał. Według nich osoby uzależnione są wręcz zdesperowane, by uzyskać fundusze potrzebne na ich zakup. Kradzież jest dość powszechna w tamtym regionie.

Ta sytuacja ma duży wpływ na relacje pomiędzy mieszkańcami poszczególnych wiosek. Mimo, iż wcześniej to niewierność była powodem większości rozwodów w południowych prowincjach, teraz następują one głównie przez nadużywanie narkotyków. „Teraz, gdy mężczyzna się oświadcza, pierwszym pytaniem jakie zadaje ojciec wybranki jest: czy zażywasz narkotyki?” – podaje Ahama Hayeedermee, przedstawiciel tamtejszych władz.

Wojsko stara się rozwiązać ten problem, między innymi poprzez odpowiednią edukację. Powstają w tym celu specjalne ośrodki, takie jak ISOC w prowincji Pattani. Niektóre wioski starają się również nawiązać do islamskich wartości, aby zniechęcić mężczyzn do sięgania po narkotyki. Pomimo tego, że przed Tajlandią jeszcze długa droga do całkowitego wyeliminowania narkotyków, zaangażowanie mieszkańców z pewnością się do tego przyczyni.

(ww)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here