Książe Naruhito wyrusza w podróż do Danii

  469

  Japoński książę Naruhito rozpoczął swą wizytę w Danii. Wyleciał z lotniska Haneda w zeszły czwartek na trwającą niemalże tydzień podróż. Ma ona na celu uczcić 150-lecie oficjalnych kontaktów dyplomatycznych między krajami.

  To pierwsza wizyta dyplomatyczna następcy tronu po niedawnym głosowaniu w sprawie ustawy umożliwiającej jego ojcu abdykację. W oświadczeniu wydanym we wtorek 13 czerwca informował, że poświęci siebie, swoje „serce i duszę”, by odpowiednio wypełnić obowiązki cesarskie, potwierdzając tym samym swoją dedykację.

  Książę koronny Naruhito weźmie udział w piątkowej ceremonii otwarcia wystawy, ukazującej relacje między japońską i duńską rodziną królewską w Kopenhadze. W sobotę ma odwiedzić przeznaczoną dla japońskich studentów szkołę. W niedzielę następca tronu spotka się z królową Małgorzatą II. Później wyruszy do Odense, gdzie następnego dnia wygłosi przemówienie na organizowanym przez burmistrza miasta przyjęciu.

  Do następnego wtorku spotka się również z dziedzicem duńskiego tronu, księciem Fryderykiem oraz z premierem Larsem Lokke Rasmussenem. Ostatnia wizyta księcia miała miejsce w 2004 roku, podczas ceremonii zaślubin następcy tronu i jego żony Marii.

  Naruhito poinformował, że księżna Masako również została zaproszona do Danii, jednak z powodu problemów zdrowotnych nie mogła wziąć udziału w tej podróży.

  – „Masako kontynuuje leczenie, starając się dbać o swoje zdrowie. Jej stan ciągle ma lepsze i gorsze chwile, przez co trudno zbyt szybko rozszerzać stawianych przed nią, łącznie z podróżami dyplomatycznymi zadań” – informował książę koronny. – „Na obecną chwilę ciężko jest decydować o przyszłych podróżach dyplomatycznych” – mówił.

  Japońska rodzina cesarska stoi przed kolejnym wyzwaniem. Dzięki uchwalonej ustawie dojdzie do pierwszej od 200 lat abdykacji. Obecny monarcha, cesarz Akihito, był pierwszym, który nigdy nie był uznawany za potomka bogów. Poświęcił blisko 30 lat na łagodzenie ran stworzonych przez II Wojnę Światową. W rzadkich wystąpieniach 83-latek, będący po operacji serca i kuracji na raka prostaty, wyrażał swe obawy w sprawie możliwości odpowiedniego wypełniania swoich obowiązków. Następca tronu mówił, iż jest „niesamowicie wzruszony” gotowością ojca do abdykacji.

  – „Cesarz pracował przez wiele lat, biorąc każde z jego zadań niezwykle poważnie. Pełnił funkcję symbolu dla ludzi, z oddaniem starając się zachowywać w odpowiedni dla cesarza sposób” – mówił Książe Naruhito na konferencji prasowej przed planowaną wizytą w Danii. – „Zamierzam poświęcić całego siebie, serce i duszę, w imię przekazanych mi obowiązków” – zapewniał.

  Robert Zając

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here