Nowy dziedzic saudyjskiego tronu

2641

Arabia Saudyjska ogłosiła księcia Muhammada ibn Salmana nowym następcą tronu. Przyszły król Arabii Saudyjskiej ma 31 lat i jest synem obecnego króla Salmana ibn Al Aziza. Dotychczas pozostawał on drugą osobą w kolejce do saudyjskiego tronu.

Podczas uroczystej ceremonii zaprzysiężenia w mekkańskim pałacu al-Safa, saudyjska telewizja państwowa pokazała członków rodziny królewskiej, duchownych i oficjeli ściskających dłoń księcia oraz całujących jego ramię.

O zmianie wyboru nowego koronnego zadecydowało 31 z 34 członków Rady Wierności, instytucji powołanej w celu regulacji kwestii sukcesyjnych, w której zasiadają starsi członkowie rodu Saudów. Książę Muhammad utrzymał dotychczas pełnioną funkcję ministra obrony oraz został mianowany wicepremierem.

Uważa się, że książę jest ulubionym synem króla Salmana. Jako, że władca jest już w podeszłym wieku, najprawdopodobniej książę Muhammad obejmie władzę w ciągu najbliższych lat.

Jak podały saudyjskie media państwowe, przywódcy świata arabskiego, wliczając sułtana Omanu Kabusa, króla Jordani Abdullaha, prezydenta Egiptu al-Sisiego oraz prezydent Turcji Erdoğana, pogratulowali księciu objętego stanowiska. Gratulacje dla księcia Muhammada przekazał również emir Kataru Tamim ibn Hamad al-Thani, z którym Arabia Saudyjska ma od niedawna napięte stosunki. Podobnie postąpili również prezydent USA Donald Trump oraz brytyjska premier Theresa May.

Z kolei Iran określił zmianę linii sukcesji jako „miękki przewrót”. Kraj ten jest regionalnym rywalem Arabii Saudyjskiej. Wspiera wrogich rządowi Jemenu Hutich, przeciwko którym walczy regionalna koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej. Niechęć saudyjsko-irańska jest również motywowana religijnie: Iran jest państwem szyickim, natomiast Arabia Saudyjska jest konserwatywnym krajem sunnickim.

Do chwili wyznaczenia Muhammada ibn Salmana, dotychczasowym księciem koronnym był Muhammad bin Najif. Utracił on rankiem 21 czerwca wszelkie przysługujące mu tytuły i stanowiska za sprawą dekretu królewskiego. Były książę koronny jest kuzynem króla i był wieloletnim szefem bezpieczeństwa królestwa. Dylematy związane z sukcesją w rodzie Saudów związane są z dotychczasowym przekazywaniem władzy królewskiej pomiędzy synami Ibn Sauda, założyciela państwa. Po raz pierwszy od ponad pół wieku może nastąpić zmiana pokoleniowa i władza przejdzie do rąk generacji wnuków Ibn Sauda.

Królestwo Arabii Saudyjskiej powstało w roku 1927, a obecną nazwę przybrało w 1932. Po zdobyciu Mekki i Hedżazu z rąk dynastii Haszymidzkiej, rządzącej obecnie w Jordanii, Saudowie zapoczątkowali swoje rządy na terytorium wchodzącym obecnie w skład królestwa. Przed utworzeniem państwa ród Saudów był jednym z kilku kluczowych rodów na Półwyspie Arabskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here