Japoński film nagrodzony na MFFA we Francji

  356

  Japoński film animowany “Yoake Tsugeru Lu no Uta” w reżyserii Masaakiego Yuasy wygrał nagrodę za najlepszy film fabularny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych, który odbył się w sobotę w Annecy, we Francji. Był to pierwszy raz od 1995 roku, kiedy japoński film zwyciężył w kategorii filmu fabularnego. Wówczas zwycięzcą okazało się dzieło Isao Takahaty pt. “Pom Poko”.

  Film Yuasy otrzymał Kryształową Nagrodę, która stanowi najwyższe wyróżnienie w tej kategorii. Produkcja opowiada historię chłopca, który przeprowadza się do opuszczonej rybackiej wioski. Tam zaprzyjaźnia się z małą syrenką, która uwielbia tańczyć i śpiewać. To spotkanie zmienia stroniącego od towarzystwa chłopca w kogoś, kto umie polegać na bliskich mu ludziach. W trakcie ceremonii wręczenia nagród Yuasa stwierdził, że chce pogratulować swoim współpracownikom. Dodał również, że jest tak samo szczęśliwy, jak oni.

  Natomiast film innego japońskiego reżysera, Sunao Katabuchiego, pt. “Kono Sekai no Katasumi ni” wygrał Nagrodę Jury. Fabuła tej produkcji skupia się na życiu młodej kobiety, mieszkającej w prefekturze Hiroshima pod koniec II Wojny Światowej. Katabuchi podczas ceremonii wyraził nadzieję, że bohaterka filmu pozostanie w sercach widzów na długi czas.

  Według organizatorów w czasie tegorocznego festiwalu zaprezentowano około 2800 obrazów, wliczając w to filmy fabularne i krótkometrażowe oraz produkcje telewizyjne i robione na zamówienie, z 85 krajów i regionów.

  (wt)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here