Japońskie dzieci szanują matki bardziej niż ojców

2153

Według przeprowadzonych ankiet, japońskie dzieci czują respekt do swoich matek bardziej niż do ojców. Jest to pierwszy taki wynik od 20 lat.

Jak podaje The Japan Times, badania te przeprowadzane są na terenie Tokio co 10 lat, począwszy od 1997 roku, w celu monitorowania zmian zachodzących w zachowaniu japońskich dzieci.

W tym roku wyniki okazały się jednak przykrą niespodzianką na Dzień Ojca, który obchodzony jest w Japonii 18 czerwca. Aż 68% ankietowanych dzieci w wieku od 10 do 14 lat przyznało się do „faworyzowania” swoich matek w relacjach rodzinnych. Oznacza to skok w górę o nieco ponad 13% w porównaniu do roku 1997.

Co należy jednak dodać, różnica pomiędzy punktami procentowymi dla obojga rodziców nie była wcale duża, gdyż ojców wskazało aż 61% biorących udział w badaniu dzieci.

Instytut Hakuhodo, który zlecił przeprowadzenie ankiet, jako przyczyny zaskakujących wyników podał przede wszystkim wzrost liczby pracujących matek, a także zacieśnianie się relacji pomiędzy matką a dzieckiem.

W Japonii przyjęło się, iż to ojciec stanowi głowę rodziny, utrzymując ją, a także mając decyzyjny głos w większości spraw. Jak pokazują wyniki kwestionariuszy, wszystko się jednak zmienia. Z racji tego, że dzieci od zawsze spędzały większość czasu z matkami, ich kontakt z nimi był naturalnie lepszy niż z ojcami. Jednak przeprowadzone badanie nie miało na celu wykazania z kim dziecko ma lepszy kontakt. Chodziło w nim przede wszystkim o szacunek i respekt wobec rodzica, w związku z czym widoczna zmiana w podejściu do roli matki jest rzeczywiście istotna.

Badanie pokazało również, że zwiększa się liczba dzieci starających się spełnić oczekiwania swoich rodziców, które dotyczą głównie nauki oraz dostania się na prestiżowe uczelnie.

(mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here