Koalicja w Kaczinie źródłem obaw co do sił ofensywnych Birmy

447

Koalicja partii politycznych w położonym na północy Birmy stanie Kaczin, ogłosiła w środę, że działania militarne w mieście Tanaing oraz w Hukong Valley przeciwko uzbrojonym grupom etnicznym mogą zagrażać staraniom rządu w zaprowadzeniu pokoju w kraju po długich dekadach waśni.

Oddziały rządowe i Niepodległa Armia Kaczinu (KIA) rozpoczęła walki w regionie wydobywczym bursztynu i złota 16 czerwca.

Kachin Political Cooperation Committee (KPCC), która skłąda się z  Lhaovo National Unity and Development Party, Kachin Democratic Party oraz Kachin State Democracy Party, w swoim oświadczeniu napisało, iż mieszkańcy wiosek stracili zaufanie do centralnego rządu i lokalnych mniejszości etnicznych z powodu zawłaszczeń ziemi połączonych z wrogością.

„Lokalni mieszkańcy muszą opuszczać swoje domostwa, gdy walka odbywa się w ich otoczeniu, tracąc swoje domy i pola” – powiedział członek KPCC, Jaw San Naw.

„Więcej niż 100 tys. osób utraciło swoje domy w stanie Kaczin” – dodaje. „Dlatego wydaliśmy nasze oświadczenie, martwimy się o tych ludzi”.

Konflikty cywilne mogą być skutecznie rozwiązane tylko, jeżeli grupy etniczne będą w stanie zajmować się ziemią i zasobami naturalnymi w swoim regionie, bez żadnej zewnętrznej, państwowej kontroli, głosi oświadczenie.

Tysiące ludzi opuściło tereny kopalń w Tanaing od 6 czerwca, dzień po zrzuceniu przez armię birmańską ulotek ostrzegających przed działaniami militarnymi w połowie czerwca i nakazującymi ewakuację.

Ludzie poszukują schronienia w kościołach katolickich i świątyniach buddyjskich. Część zabrała swój dobytek, by zamieszkać w innej części kraju.

Ulotki ostrzegają także, że ci, którzy nie opuszczą terenów przed 15 czerwca, zostaną uznani za współpracujących z Kaczińską Armią Niepodległościową (KIA).

KIA kontroluje tereny wydobycia złota i bursztynu, które generują im przychód, przez ściąganie 5% podatku od operacji wydobywczych.

Faktyczna przywódczyni Birmy, Aung San Suu Kyi uczyniła zakończenie trwającej dekady wojny domowej oraz zapewnienie trwałego pokoju w kraju fundamentem swoich rządów.

(rm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here