Birmańscy oficjele proszą Chiny o ponowne otwarcie kont bankowych handlarzy w Muse

571

Birmańscy urzędnicy podjęli próby negocjacji z chińską ambasadą, w celu ponownego otwarcia kont birmańskich handlarzy z pogranicza północnego stanu Shan w chińskich bankach. Konta zostały zamrożone w zeszłym tygodniu w związku z możliwymi powiązaniami z nielegalną działalnością, powiedział lokalny administrator z miasta Muse.

W zeszłym tygodniu Agricultural Bank of China, China Construction Bank oraz Industrial and Commercial Bank of China zaczęły zamrażać konta ponad 300 klientów podejrzanych o czerpanie zysków z nielegalnych źródeł.

Zamrożenie dotknęło też kont 100 birmańskich biznesmenów, zajmujących się handlem w granicznej strefie miasta Muse z północnym Shan, oddzielonym rzeką Shweli od południowo-zachodniej części chińskiej prowincji Yunnan.

Delegacja na czele birmańskiego Ministra Handlu, Than Myint, spotkała się z konsulem generalnym Chin 15 czerwca, aby wynegocjować ponowne otwarcie kont bankowych.

Przedstawiciele ministerstwa skontaktowali się także z sekretarzem Chińskiej Partii Ludowej w Shweli oraz oficjelem z miejscowego Departamentu Spraw Zagranicznych, w celu wyjaśnienia dlaczego konta zostały zamrożone.

Administrator dystryktu Muse Kyaw Kyaw Tun powiedział, że strona chińska udostępniła listę 336 kont obywateli Birmy, które zostały zamrożone.

„Oni [Chińczycy] powiedzieli, że zrobili to, aby zwalczać nielegalne działania na obszarach granicznych, takie jak hazard, pranie brudnych pieniędzy oraz zaciąganie pożyczek w kartelach narkotykowych” – dodał. – „Odpowiedzieliśmy im, żeby podjęli akcje przeciwko ludziom biorącym udział w nielegalnym procederze, ale nie zamykali kont tych, którzy nie są w nie zamieszani”.

Birmańscy handlarze spotkali się na kryzysowym zlocie w mieście Muse 17 czerwca, aby przedyskutować kwestię zamrożonych kont.

Zastępca burmistrza w Shweli ogłosił, że śledztwo jest w toku i konta tych osób, które nie są zamieszane w aktywność przestępczą zostaną otwarte, gdy tylko będzie to możliwe.

(rm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here