Japończycy, którzy przeżyli wybuch bomby atomowej, wystąpili z petycją do ONZ

2647

Petycja do ONZ zakazująca broni jądrowej zgromadziła niemal 3 miliony podpisów. W planach jest jeszcze zdobycie setek milionów kolejnych podpisów.

Ocaleni z wybuchów bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki złożyli w piątek 16 czerwca oficjalną petycję do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W związku z trwającą obecnie debatą dotyczącą użycia broni jądrowej, ci, którzy doświadczyli jej tragicznych skutków na własnej skórze, postanowili zabrać głos w tej sprawie.

Jak podaje The Japan Times, grupa osób hibakusha (tym terminem określani są w Japonii ludzie, którzy przeżyli wybuch bomby atomowej), mieszkająca zarówno na terenie swojej ojczyzny, jak i poza nią, rozpoczęła swoją kampanię ubiegłej wiosny.

Jako przedstawiciele organizacji zrzeszającej hibakusha, Toshiyuki Mimaki (75 lat) oraz Masako Wada (73 lata) złożyli petycje osobiście w ręce ambasador Elayne Whyte Gomez. Przewodniczyła ona trwającej 3 tygodnie konferencji dotyczącej zakazu użycia broni jądrowej.

Nazwany „apelem hibakusha” ruch zyskał ostatnio spore poparcie. Jako swój główny cel podaje zgromadzenie do 2020 roku setek milionów podpisów. Wszystko po to, aby osoby, które doświadczyły tragicznych skutków użycia bomby atomowej na własnej skórze, mogły jeszcze za swojego życia ujrzeć, jak zostaje ona całkowicie zakazana.

W liście dołączonym do petycji hibakusha proszą o wprowadzenie w życie zakazu użycia bomby atomowej:

Wzywamy tu obecnych do przyjęcia konwencji w sprawie zakazu broni jądrowej, co będzie oznaczało historyczny krok w kierunku ostatecznego zakazu i tym samym wyeliminowania broni nuklearnej. Międzynarodowe konflikty i wzmożone napięcia powodowane przez państwa posiadające broń jądrową oraz ich sojuszników, które są przeciwne powyższej konwencji, winny być tym samym powodem, dla którego powinna ona zostać wprowadzona.

Co warto podkreślić, państwa będące obecnie w posiadaniu broni nuklearnej, takie jak Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja oraz Stany Zjednoczone, nie pojawiły się na konferencji. Nie wzięły w niej również udziału państwa nie posiadające bomby atomowej, jednak opierające się na tzw. „parasolu nuklearnym” Stanów Zjednoczonych, w skład których wchodzą Niemcy, Korea Południowa i, co ciekawe, sama Japonia.

(mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here