Japoński parlament przyjął ustawę konspiracyjną

1732

Według Abe ustawa konspiracyjna ma się stać narzędziem do walki z terroryzmem, dla jej przeciwników stanowi ograniczenie swobód obywatelskich.

W czwartek 15 czerwca br. japoński parlament przyjął kontrowersyjną ustawę, która w założeniu ma przeciwdziałać terroryzmowi oraz przestępczości zorganizowanej, tzw. ustawę konspiracyjną (conspiracy bill). Mimo obaw o ograniczenie swobód obywatelskich, którymi społeczeństwo japońskie cieszy się od czasów zakończenia drugiej wojny światowej, Partia Liberalno-Demokratyczna, pod przewodnictwem premiera Shinzō Abe, w zdecydowany sposób przeforsowała ustawę.

Ustawa konspiracyjna podzieliła społeczeństwo japońskie – setki protestantów zaczęły się gromadzić przed parlamentem. Partie opozycyjne oraz liberalne organizacje społeczne wezwały premiera, aby chociaż zezwolił, by publiczna debata potrwała dłużej. Jednak partia rządząca, głucha na te głosy, w pośpiechu przepchnęła ustawę w parlamencie.

Nowo przyjęta ustawa zezwala policji na szeroko zakrojoną inwigilację. Jej kontrowersyjność dotyczy także zapisu o tym, że już samo zaplanowanie i przygotowanie czynu zabronionego przez prawo jest przestępstwem. Nie trzeba już go nawet popełnić. W ten sposób powstaje ryzyko, że wolność słowa i wolność wyrażania opinii – choćby w rozmowie telefonicznej – zostaną poddane nadzorowi policji.

Rząd akcentuje, że nowa ustawa nie ma na celu uderzenia w uczciwe firmy, grupy religijne oraz związki zawodowe. Jednak jej przeciwnicy obawiają się, że rząd z jej pomocą rozpostrze zbyt szeroką sieć nad społeczeństwem, ponieważ definicje przestępstwa oraz terroryzmu wciąż pozostają poddane różnym interpretacjom.

Premier Shinzō Abe twierdzi, że ustawa jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku w Tokio. „Igrzyska Olimpijskie odbędą się już za trzy lata” – powiedział po przegłosowaniu ustawy. „Nowe ustawodawstwo zezwoli Japonii na dołączenie do międzynarodowej społeczności w walce przeciwko terroryzmowi.”

Z nową przyjętą ustawą rząd zamknął kolejną 150-dniową sesję parlamentu w niedzielę 18 czerwca b.r.

(ns)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here