Podstawowa edukacja w szkołach w Birmie do dwunastej klasy

1124

Podstawowa edukacja zostanie przedłużona do 12 klasy nauczania, z obecnych 10, powiedział Minister Unijny dr Myo Thein Gyi podczas spotkania Pyidaungsu Hluttaw 20 czerwca.

Przemowę wygłosił po przedstawieniu 26 maja komisji narodowej polityki edukacyjnej półrocznego raportu z okresu od października 2016 do kwietnia 2017 roku.

Dr Myo Thein Gyi, odpowiadając na pytania posłów, stwierdził, że: – „Ministerstwo Edukacji (MOE) ma w planach przedstawienie systemu KG+12 oraz rozszerzenie klas do dwunastu, zgodnie z normami międzynarodowymi”.

„Program nauczania zostanie dopasowany do standardów światowych, oraz będzie harmonijny z potrzebami narodu” – dodał. – „Stworzenie nowego sylabusa będzie postępowało systematycznie, zgodnie z wyznaczoną podstawą programową”.

Dnia 20 czerwca trzej posłowie debatowali nad losami zmian w podstawowej edukacji szkolnej oraz systemu KG+12.

U Wai Sein Aung, poseł z okręgu wyborczego Rakhine, zasugerował zmniejszenie ilości przedmiotów dla pierwszoklasistów z obecnych dziewięciu do siedmiu.

Dr Myo Thein Gyi odpowiedział, że sylabus skierowany jest ku zdrowemu rozwojowi psychofizycznemu dzieci, ma także pomóc im budować przyjaźnie z innymi, lepiej rozumieć własne emocje, rozwijać zdolności komunikatywne, matematyczne, podstawy sztuki i wiedzy o środowisku.

„Obecnie nauka birmańskiego, angielskiego i matematyki zajmuje łącznie 432 godziny.  Regionalny program nauczania będzie rozłożony na 120 godzin, a pozostałe przedmioty na 408 godzin w ciągu roku.”

Pomimo zwiększenia liczby przedmiotów obowiązkowych, nie zwiększy się liczba godzin nauki.

„To nie będzie uczenie się na pamięć. Nauczanie skupione na uczniach, w przyjaznym im środowisku, jest zapisane w programie nauczania. Uczniowie nie zostaną poszkodowani tą zmianą. Dlatego też nie planujemy zmniejszyć liczby przedmiotów” – powiedział.

(rm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here