Seul – zmiany w polityce wobec KRLD

573

Prezydent Trump nie pochwala zmian w polityce wobec KRLD, które wprowadza Korea Południowa.

Prezydent Moon jest zwolennikiem dialogu z Pyongyangiem. W dniu 15 czerwca, w rocznicę spotkania południowokoreańskiego prezydenta Kim Dae-junga z liderem KRLD Kim Dzong-Ilem, Moon zapewnił, że jest gotowy na podjęcie rozmów, jeśli Korea Północna zaprzestanie prowokacji w formie testów nuklearnych i wystrzeliwania pocisków. To oznacza zmiany w polityce wobec KRLD.

Do tej pory Japonia, Korea Południowa i USA dzieliły wspólne stanowisko dotyczące rozmów z Koreą Północną.

Na stosunki Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych wpływa kwestia zatrzymania dalszej instalacji systemu antyrakietowego THAAD. Do tej pory zbudowano dwie z sześciu wyrzutni. Prezydent Moon zlecił badanie środowiskowe przed konstrukcją dalszych elementów.

Jak podaje Asahi Shimbun, prezydent Trump nie krył wściekłości, kiedy dowiedział się o zawieszeniu instalacji systemu THAAD. Określił Seul „niewdzięcznym sojusznikiem”.

Moon Jae-in ma pod koniec miesiąca spotkać się z Donaldem Trumpem w celu przedyskutowania problemu zagrożenia atomowego. Można się spodziewać, że padnie temat instalacji systemu THAAD.

Od momentu objęcia urzędu przez Donalda Trumpa Korea Północna przeprowadziła 10 testów pocisków, w tym 3 nieudane.

Zaobserwowano także działania na terenie, gdzie Pyongyang testuje broń jądrową. Część ekspertów spodziewa się szóstego testu głowic atomowych.

W ub. tyg. gazeta rządowa wydawana przez Pyongyang nazwała prezydenta Trumpa „psychopatą”. Zasugerowano, że planuje atak prewencyjny na KRLD, który miałby odciągnąć uwagę od wewnętrznych problemów US.

Urzędnicy administracji Trumpa zaznaczają, że konflikt militarny z Koreą Północną byłby “Wojną, jakiej nie widzieliśmy od 1953 roku”.

(ap)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here