Japonia: Ministerstwo Zdrowia przeciwko karom cielesnym

2740

Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej rozpoczęło kampanię przeciwko stosowaniu kar cielesnych wobec dzieci w szkołach. Powodem są nie tylko kolejne nadużycia, do których kary cielesne mogą prowadzić, a również ich negatywny wpływ na rozwój dzieci.

Ministerstwo przekazało ulotkę, zaprojektowaną przez specjalny zespół do spraw badań nad przemocą wobec dzieci, do lokalnych urzędów prefekturalnych. Zawarte są w niej raporty na temat skutków kar fizycznych zarówno w Japonii jak i na całym świecie oraz instrukcje dla rodziców w jaki sposób mogą rozpoznać, że ich dziecko padło ofiarą bicia na przykład przez regularne sprawdzanie stanu zdrowia. Alarmuje się również, że poważne kary fizyczne lub słowne nadużycia mogą powodować obumieranie komórek mózgowych lub deformację mózgów dzieci.

Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii w 2013 roku rekordowa liczba nauczycieli została ukarana za stosowanie kar cielesnych wobec uczniów. Inspekcja wykazała, że 3 953 nauczycieli zostało zawieszonych lub zwolnionych z powodu uderzenia 8 880 uczniów w 2 848 szkołach. To najwyższe odnotowane statystyki.

W ponad 50 krajach na świecie zabronione jest stosowanie kar fizycznych wobec dzieci. W Japonii jednak według badań 60% dorosłych zarówno kobiet jak i mężczyzn jest tolerancyjnych wobec kar cielesnych.

„Chcemy wyeliminować błędne pojęcie, że kara fizyczna jest konieczna dla dyscypliny dziecka. Na podstawie wyników naukowych podejmiemy starania, aby zmienić świadomość ludzi” – mówi pracownik ministerstwa.

 

 

(ak)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here