Australijskie samoloty mają pomóc w walce z grupami islamskimi na Filipinach

1369

Australijskie samoloty myśliwskie P-3 Orion zostaną przetransportowane  na południe Filipin, aby pomóc w walce z grupami terrorystycznymi związanymi z islamem.                Według minister obrony Australii Marise Payne’a samoloty Orion RAAF P-3 będą działać w regionie Mindanao, gdzie walczą cztery grupy islamistyczne, w tym Abu Sayyaf i grupa Maute.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte, po niespodziewanej inwazji Isis na miasto Marawi które rozpoczęło się 23 maja, ogłosił w regionie Mindanao stan wojenny, a premier Australii Malcolm Turnbull niedawno stwierdził, że problem państwa islamskiego wymaga większej współpracy ze strony rządów regionalnych.

Turnbull i Payne odwiedzili Singapur już w tym miesiącu na szczycie w sprawie bezpieczeństwa i obiecali pomoc dla Filipin jeśli nadejdzie taka potrzeba.

Zajęcie Marawi przez bojowników sprzymierzonych z Isis, w tym niektórych z Bliskiego Wschodu, budzi niepokój w Azji Południowo-Wschodniej, która obawia się zajęcia tego regionu przez radykalne grupy islamskie, co mogłoby zagrozić całemu regionowi.

Oparacowała: NP
Na podstawie: 
https://www.theguardian.com/world/2017/jun/23/australian-p-3-orion-planes-to-help-fight-islamic-state-affiliated-groups-in-philippines

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here