Chiński reżyser uhonorowany nagrodą Braci Lumiere

458

Chiński reżyser Wong Kar-wai otrzyma prestiżową nagrodę Braci Lumiere podczas dziewiątej edycji festiwalu filmowego w Lyonie, we Francji. Pójdzie tym samym w ślady takich reżyserów, jak choćby Martin Scorsese, Pedro Almodovar czy Quentin Tarantino.

Wg organizatorów festiwalu Wong otrzyma nagrodę „za filmy mające mało wspólnego z klasyczną filmografią, z których każdy jaśnieje niezliczonymi płomieniami piękna i pozostawia tym samym ślad w historii kina, za neonowe światła Hongkongu oraz śniegowe zaspy Mandżurii, a także za czarne okulary przeciwsłoneczne – znak charakterystyczny Wong Kar-waia – które dodają mu niezaprzeczalnej klasy”.

Lyoński Instytut Braci Lumiere dodał, że dorobek Wong Kar-waia, który zawiera m.in. „Happy Together” i „Chungking Express”, dotarł poza krąg kinomanów oraz krytyków, przyciągając zainteresowanie publiki w jego poszukiwaniu piękna i poezji”.

Sam Wong powiedział, że dzięki nagrodzie „z dumą dołączę do moich poprzedników. Przynależność do Instytut, którego powstanie zostało zainspirowane przez twórców kina, sprawia, że czuje niezmierną pokorę.”

Nagroda Braci Lumiere zostanie sprezentowana chińskiemu reżyserowi 20 października br.

(ns)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here