Japońskie firmy a kryzys w Katarze

1978

Coraz więcej przedsiębiorstw i spółek wyraża zaniepokojenie niestabilną sytuacją w Katarze.

Pogłębiający się kryzys w Katarze może mieć negatywny wpływ na przyszłość wielu japońskich firm. Około 9% japońskiego importu ropy naftowej oraz 13% importu gazu ziemnego pochodzi właśnie z Kataru. Stąd rosnące obawy przedsiębiorców, którzy w dużej mierze uzależnieni są od swobody dostaw surowców energetycznych.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w 2015 roku aż 46 japońskich firm było ściśle związanych z Katarem. Wśród nich znajdują się dwa największe koncerny energetyczne – Tokyo Electric Power Company oraz Chubu Electric Power Company.

Chociaż izolacja Kataru nie daje natychmiastowych skutków na rynku japońskim, specjaliści przewidują długofalowe konsekwencje ograniczenia swobody przepływu ropy i gazu ziemnego. Japonia jest krajem importującym niemalże wszystkie surowce naturalne. Zatem różnica w kosztach ich dostawy będzie miała wpływ na ceny większości towarów i usług.

Daisuke Yonekura, który obecnie pełni obowiązki dyrektora bliskowschodniego oraz afrykańskiego oddziału Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego ostrzega, że japońskie firmy mogą mieć kłopoty z zaopatrzeniem swoich katarskich placówek.

Jak podaje The Japan Times, przedsiębiorcy bacznie obserwują także postępy  w inwestycjach infrastrukturalnych na terenie Kataru. Są one o tyle istotne, że znacząca ich część powiązana jest z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2022 roku właśnie w Katarze.

 

(kn)

 

 

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka do spraw powiązań politycznych i ekonomicznych pomiędzy kluczowymi graczami w regionie Azji i Pacyfiku. W wolnych chwilach uprawia sport i gotuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here