Trzy państwa ASEAN utworzą „plan działania“

2237

Filipiny, Indonezja i Malezja zobowiązały się do współpracy w celu powstrzymania przepływu funduszy terrorystycznych oraz nielegalnej broni, w obawie, że przedłużające się walki w mieście Marawi na południu Filipin mogą doprowadzić do infiltracji regionu przez ISIS.

Trzy państwa wydały oświadczenie potwierdzające chęć wspólnego opracowania, a następnie wdrożenia w życie środków i strategii do walki z terroryzmem. Podczas konferencji, w trakcie której nastąpiła zgoda na opracowanie „planu działania“ uwzględnione zostały takie czynniki jak rozprzestrzenianie się terroryzmu i treści związanych z terroryzmem w cyberprzestrzeni, w szczególnosci zaś w mediach społecznościowych. Dyskutowano także nad sposobami „przeciwdziałania ekstermistycznej narracji“ poprzez edukację i zaangażowanie społeczności, a także zajęcie się głównymi przyczynami ekstermizmu takimi jak ubóstwo. Indonezyjski minister spraw zagranicznych Retno Marsudi powiedział dziennikarzom, że szczegóły zostaną ogłoszone na spotkaniu wyższych rangą urzędników z ASEAN w sierpniu, natomiast ostateczna wersja „planu działania“ powinna być gotowa po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych ASEAN w październiku.

Trwający miesiąc konflikt zbrojny w Marawi, pomiędzy siłami bezpieczeństwa rządu filipińskiego a bojówkami ISIS, w tym dżihadystów z grup Maute i Abu Sayyaf Salafi, miał na celu przekształcenie miasta w prowincję ISIS. Islamskie bojówki pozostają nadal obecne w mieście, jakkolwiek filipińskie służby bezpieczeństwa informują, że ich liczba spadła do „niewielu ponad 100“ na obszarze o powierzchni zaledwie 1 km2. Szacuje się, że wśród ekstermistów odpowiedzialnych za ataki było aż 40 osób pochodzenia zagranicznego, w głównej mierze z Malezji oraz Indonezji. Inwazja innej grupy związanej z ISIS, w mieście oddalonym zaledwie o kilka godzin na południe od Marawi wywołała obawy, że otwarcie nowych frontów w walce z bojownikami może ograniczyć możliwości walki z niepokojami przez filipińskie wojska w regionie.

opracowała: J.S.

http://www.straitstimes.com/asia/se-asia/3-asean-countries-to-work-on-action-plan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here