Spotkanie z kulturą Indii na warsztatach w Rabce

2261

W dniach 9-11 czerwca w Domach Pracy Twórczej w Rabce odbył się obóz naukowo- integracyjny studentów modułu Indie i Azja Południowa. Warsztaty zorganizowała sekcja indyjska Dalekowschodniego Koła Naukowego, a ich celem było przede wszystkim pogłębienie wiedzy w zakresie kultury indyjskiej oraz spotkanie z indyjskim poetą, panem Aśokiem Wadźpeji. Niemniej ważne było stworzenie przestrzeni dla studentów umożliwiającej swobodną dyskusję.

Obóz rozpoczął się od wspólnego ogniska, które wprowadziło przyjazną atmosferę wśród studentów. Wymieniano się wrażeniami z minionego roku akademickiego i dyskutowano na tematy bieżące z zakresu kultury i polityki Azji Południowej. Powstawały też pomysły na kolejne projekty do zrealizowania w nadchodzącym roku.

Wieczorne spotkanie studentów przy ognisku

W sobotę powitaliśmy w obiekcie kadrę Instytutu – profesor Renatę Czekalską, profesor Agnieszkę Kuczkiewicz-Fraś oraz doktor Kamilę Junik-Łuniewską. W południe właściwą część warsztatów otworzyła wybitna osobistość, pan Aśok Wadźpeji – pisarz, krytyk literacki, prezes Akademii Lalit Kala w latach 2008- 2011 i tłumacz literatury polskiej. Pan Wadźpeji jest częstym gościem w naszym kraju. Znacząco przyczynił się do popularyzacji kultury polskiej w Indiach tłumacząc wraz z prof. Renatą Czekalską współczesnych poetów: Miłosza, Herberta, Szymborską i Różewicza.

Pan Aśok Wadźpeji ze swoją najnowszą książką „India Dissents: 3,000 Years of Difference, Doubt and Argument”

Uczestnicy z uwagą wysłuchali wystąpienia poety na temat rządzącej obecnie w Indiach partii Bharatija Dźanta Party, jej wpływie na indyjską scenę artystyczną, pluralizmie Indii oraz pracy translatorskiej przy przekładzie polskiej poezji. Pan Aśok z chęcią udzielał wyczerpujących odpowiedzi na padające pytania. Dyskusja od kwestii poważnych, dotyczących potrzebnych zmian w Indiach i protestach indyjskich pisarzy przeciwko panującej władzy, przeszła do tematu ulubionego polskiego poety oraz umiejętności narciarskich pana Wadźpeji.

Kadra Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu przed spotkaniem Gościa ze studentami
Studenci z poetą

Następnym punktem programu były warsztaty mehendi, tradycyjnej sztuki zdobienia ciała henną praktykowanej od zachodnich krańców północnej Afryki po subkontynent indyjski. Warsztaty otworzyła Katarzyna Kasprzak, opowiadając o historii stosowania henny, jej różnych zastosowaniach oraz typach wzornictwa, a także jego symbolice. W części praktycznej artystka Maryna Tripetska pokazała podstawowe techniki i wzory mehendi. Na koniec każdy uczestnik ozdobił własną rękę według swojego pomysłu wykorzystując uzyskane umiejętności.

Maryna Tripetska prezentuje wzory mehendi
Uczestnicy opanowują technikę zdobienia henną
Efekty pracy studentów

Popołudniu dom wypełnił się zapachami orientalnych przypraw podczas gdy kolejne zajęcia odkrywały przed studentami tajniki tradycyjnej indyjskiej kuchni. Dr Kamila Junik-Łuniewska objaśniała jak przygotować takie potrawy jak alu gobhi czy ćana masala, a także uwielbiany przez Indusów masala ćaj, czyli aromatyczną herbatę z mlekiem i przyprawami. Uczestnicy, asystując w trakcie tworzenia dań, dowiadywali się jakie składniki, przyprawy oraz narzędzia są podstawą w indyjskiej kuchni. Nie zabrakło też szybkiej powtórki z terminologii kulinarnej w języku hindi.

Studenci pod nadzorem dr Junik-Łuniewskiej przygotowali kilka różnych potraw oraz indyjską herbatę

Ostatnim etapem obozu była prelekcja Karoliny Fiołek o stypendium w Kendrija Hindi Sansthan w Agrze. Stypendystka barwnie opowiadała o tym, jak wyglądał jej ośmiomiesięczny pobyt w Indiach. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób bezpiecznie podróżować, czego się wystrzegać, jak znaleźć wspólny język z mieszkańcami Indii, a przede wszystkim: jak wygląda nauka w indyjskiej szkole. Prelekcję uzupełniło slajdowisko ze zdjęciami z podróży. Na koniec studenci zainteresowani wzięciem udziału w programie stypendialnym mieli okazję rozproszyć swoje wątpliwości podczas długiej rozmowy przy szklance ćaju.

Prelekcję uzupełniło slajdowisko ze zdjęciami z podróży

Następnego dnia uczestnicy wzbogaceni o nowe umiejętności i wiedzę, a także zainspirowani spotkaniem z wybitnym gościem opuścili Domy Pracy Twórczej. Wzmocniły się też więzi pomiędzy studentami wszystkich roczników, co z pewnością zaowocuje lepszą współpracą w murach uczelni, jak i poza nimi. A organizatorzy zachęceni sukcesem warsztatów zaczynają już planować kolejne projekty.

Realizację warsztatów umożliwiło dofinansowanie z środków fundacji “Bratniak”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here