Wysoki wzrost liczby samobójstw w obozach dla birmańskich uchodźców

334

Liczba samobójstw Birmańczyków w największym obozie dla uchodźców w Tajlandii wzrosła w alarmującym tempie przez ostatnie dwa lata, według badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

Wyniki badań opublikowane w poniedziałek – z okazji Światowego Dnia Uchodźcy – wykazują, że tylko jedna osoba popełniła samobójstwo w obozie Mae La w 2014 roku, ale liczba ta zwiększyła się do czternastu w 2015 i 2016 roku.

W ciągu tych trzech lat aż 96 osób próbowało odebrać sobie życie w obozie, podają badania.

„Ten trend przybiera na sile w ostatnich latach” – powiedziała Dana Graber Ladek, zarządzająca misją IOM w Bangkoku. – „Potrzebni są terapeuci i psychiatrzy, którzy pomogliby w zapobieganiu samobójstwom”.

Obóz Mae La w dystrykcie Thasongyang prowincji Tak, około 500 km na północ od Bangkoku, jest domem dla ponad 40.000 uchodźców, głównie Karenów z zachodniej części Birmy. Jest to największy z dziewięciu obozów dla uchodźców wzdłuż tajsko-birmańskiej granicy, gdzie przeniosło się 100.000 ludzi, gdy siły wojskowe reżimu w Birmie wytoczyły działania zbrojne przeciwko oddziałom bojówek etnicznych w latach osiemdziesiątych.

Badania nie wykazały określonej przyczyny wzrostu liczby samobójstw, ale konflikty rodzinne, nadużywanie alkoholu i narkotyków, ciężka sytuacja finansowa oraz depresja mogły przyczynić się do dynamiki wzrostu tego zjawiska. Najbardziej narażoną grupą są ludzie w średnim wieku, którzy całe życie spędzili na terenie obozu.

Tajscy zarządcy obozu powiedzieli, że są świadomi wzrostu liczby samobójstw oraz wprowadzili kontrolę antynarkotykową i konsultacje z psychologami.

„Mamy naszych przedstawicieli w obozie, którzy są z uchodźcami 24/7, aby ich obserwować i z nimi rozmawiać” – rzekł Kwanruen Srichan, dyrektor Sekcji Spraw Granicznych oraz Uchodźców, podczas wywiadu przez telefon.

„Spodziewamy się, że liczba prób samobójczych się zmniejszy” – dodała.

(rm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here