Tanabata, Qixi, Chilseok – dalekowschodni Festiwal Gwiazd

475

Festiwal Gwiazd to święto związane z porami roku i magią liczb wywodzące się ze starożytnych Chin, obchodzone tam pod nazwa Qixi. W Japonii znane jest pod nazwa Tanabata, a w Korei jako Chilseok. Tradycyjnie odbywa się siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego.

Legenda związana ze świętem opowiada romantyczną historię dwojga kochanków – gwiazd Wega i Altair. Wega to tkaczka, córka władcy nieba w wersji chińskiej znana pod imieniem Zhinu, koreańskiej Jiknyeo, a japońskiej Orihime. Jej partnerem jest pasterz bydła o imionach Niulang, Gyeonwu i Hikoboshi odpowiednio w językach chińskim, koreańskim i japońskim. Według opowieści zakochali się w sobie bez pamięci i zarzucili całkowicie swoje obowiązki na rzecz spędzania czasu ze sobą. To rozzłościło władcę niebios, który aby przywrócić ich do porządku pozwolił im na spotkanie jedynie w jeden dzień w roku pod warunkiem, że przez resztę czasu będą wypełniać swoje obowiązki. Od tej pory kochankowie rozdzieleni są Rzeką Gwiazd – Drogą Mleczną, nad którą raz w roku sroki układają most, aby pomóc ukochanym się połączyć.

Historia nieznacznie różni się w zależności od regionu. W Chinach i Korei obchodzone jest według tradycji – siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarzowego, który przypada na sierpień. W obu krajach zanikły tradycyjne obchody, a święto stało się odpowiednikiem zachodnich Walentynek. W Japonii obchody zostały przyjęte na 7. lipca i wciąż organizowane są z tej okazji festiwale. Japończycy wierzą, że w tego dnia spełniają się marzenia.

W Chinach obchody Qixi sięgają czasów dynastii Han. Organizowano wówczas konkursy tkania i haftowania, a także przygotowywano specjalne pierożki zawierające wróżby. Obecnie tradycyjne zwyczaje kultywowane są tylko w niektórych wioskach, a Qixi to raczej czas randek i celebracji miłości.

Podobnie ma się sprawa w Korei, gdzie coraz częściej pary skupiają się na spędzaniu czasu razem. Chilseok przypada na czas, kiedy kończy się lato, a więc dojrzewają plony i rozpoczyna się pora deszczowa. Podczas tego święta popularne są potrawy przygotowane z pszenicy takie jak makaron czy grillowane ciastka. Padający podczas swięta deszcz interpretowany jest jako łzy kochanków ubolewających nad tym, że następnym razem zobaczą się dopiero za rok.

W Japonii celebracja Tanabata upowszechniła się w czasie epoki Heian. Początkowo obchodzona była jedynie przez arystokrację. Z tej okazji odbywały się konkursy poetyckie i zabawy pod gwieździstym niebem. Dopiero w epoce Edo festiwal gwiazd zaczęto obchodzić na szerszą skalę. Od tamtej pory towarzyszą mu pokazy tańca i odpusty w pobliżu świątyń. Wtedy pojawiła się tradycja pisania tanazaku – życzeń  na kolorowych karteczkach przywiązanych do bambusowych gałęzi. Obecnie najczęściej dzieci zapisują na nich swoje marzenia, a dorośli życzą sobie powodzenia na polu zawodowym. Często po zakończeniu festiwalu tanazaku są rytualnie palone.

Oprócz tanazaku przygotowywane są też kolorowe wstęgi fukinagashi wieszane, żeby stać się lepszą szwaczką i sieci amikazari symbolizujące życzenia rybaków o pomyślne połowy.

Tradycyjnym przysmakiem Tanabata jest cienki, długi makaron sōmen maczany w lekkim sosie. Splecione ze sobą nitki makaronu mają przypominać zarówno Drogę Mleczną rozdzielającą kochanków jak i tkactwo Orihime.

Największy festiwal odbywa się w Sendai, prefekturze Miyagi. Trwa dwa dni, towarzyszą mu tańce, pokazy sztucznych ogni i iluminacji świetlnych inspirowanych Drogą Mleczną. Podczas festiwalu przy stoiskach można przygotować swoje własne tanazaku oraz spróbować pysznej lokalnej kuchni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here