Znalezienie pracy w Japonii najłatwiejsze od 40 lat

2910

Według informacji, które podało w piątek 30 czerwca br. Japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Dobrobytu, w maju znalezienie pracy w Japonii było łatwiejsze niż dotąd. Możliwość uzyskania posady osiągnęła najwyższy poziom od ponad 40 lat.

Stosunek ofert pracy do osób szukających zatrudnienia zwiększył się w maju do 1,49 w porównaniu z 1,48 w kwietniu. Oznacza to, że aż 149 ofert było dostępnych na każde 100 osób szukających pracy.

Japonia jest na drodze powrotnej do ożywienia eksportu. Poza tym wszystko wskazuje, że krajowe zapotrzebowanie na dobra również zaczyna wzrastać. Ekonomiści wciąż jednak uważają, że konsumpcja społeczeństwa japońskiego jest na dość niskim poziomie ze względu na niedostatecznie wysokie zarobki.

Wydatki gospodarstw domowych spadły w porównaniu do zeszłego roku do 283 056 jenów (2 530 dolarów). Utrzymały tym samym trwającą już 15 miesięcy stagnację. Japońscy konsumenci ograniczyli wydatki na ubrania, buty, jedzenie oraz koszty związane z prowadzeniem domu. Jednak dla przeciwwagi wydatki na transport, usługi komunikacyjne oraz towarzyskie wzrosły.

Dla Yusuke Shimody, ekonomisty w Japan Research Institute, kwestią zasadniczą staje się fakt, że choć prywatne przedsiębiorstwa radzą sobie dobrze w dzisiejszej gospodarce, siła ekonomiczna gospodarstw domowych wciąż jest dość nikła.

Według Shimody niedostatek siły roboczej jest w szczególności dotkliwy w trzecim sektorze gospodarki, a firmy natrafiają na trudności w zatrudnianiu nowych pracowników ze względu na mało atrakcyjne warunki pracy.

Wartym zauważenia jest również fakt, że wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa na znalezienie pracy, zwiększyło się bezrobocie. Liczba bezrobotnych wzrosła do 2,05 miliona osób w maju br.

(ns)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here