Palacze stanowią mniej niż 20% japońskiej populacji

2208

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez rząd japoński po raz pierwszy w historii liczba palaczy spadła poniżej 20%.

Wyniki zostały podane do wiadomości publicznej w zeszły wtorek. Potwierdzają one słuszność zakazu palenia w miejscach publicznych, który próbuje wprowadzić japońskie Ministerstwo Zdrowia. Budzi to głosy sprzeciwu, prowokując w całym kraju dyskusje o tym, w jakich miejscach palenie powinno być zakazane.

Jak podaje „The Japan Times”, w rządowej ankiecie przeprowadzonej na grupie ludzi w wieku 20 lub więcej lat, 19,8% respondentów przyznało się do palenia papierosów. Jest to więc spadek o 1,8 punktu procentowego w stosunku do takiego samego badania z 2013 roku. Zanotowano także tendencję spadkową wśród palaczy w większości grup wiekowych, co ciekawe, także w przypadku obu płci.

Procent ludzi przyznających się do codziennego palenia zmniejszył się zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Wśród palaczy płci męskiej zanotowano spadek o 2,4 punktu procentowego przy całkowitej liczbie 29,1%. Mniejsza redukcja wystąpiła pośród kobiet – wynosiła 0,9 punktu procentowego przy 8,6% całkowitego wyniku. Spośród kobiet aż 86,2% twierdziło, że wcale nie pali papierosów.

Największa redukcja zanotowana została w grupie młodych mężczyzn w wieku ok. 20 lat, także tych, którzy palą sporadycznie – aż 5,4 punktu procentowego w stosunku do wyniku 31,1% z 2013 roku. Dla porównania, wynik w tej grupie wiekowej w 2001 roku wyniósł 55,6%, co wskazuje na silne tendencje spadkowe wśród japońskich palaczy.

Jeśli chodzi o grupy wiekowe, największa grupa palaczy to mężczyźni w wieku 30–40 lat (39,9%), a najniższy współczynnik palaczy notuje się wśród kobiet w wieku 80 lat – jedynie 1,7%.

Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej przedłożyło projekt ustawy, która wzmocniłaby środki w walce z paleniem papierosów w ramach przygotowań do przyjęcia zagranicznych gości na czas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Wyniki tej ankiety są więc argumentem popierającym decyzję rządu o ograniczeniu palenia, a także utworzeniu specjalnych stref. Palacze, którzy nie zastosują się do zakazu, mogą liczyć na wysoką grzywnę.

PODZIEL SIĘ
mm
Zafascynowana kulturą Azji studentka języka japońskiego w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Szczególnie interesuje mnie problem chorób cywilizacyjnych Japonii, a także popkultura oraz literatura japońska. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, pisaniem i kuchnią azjatycką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here