Mosul wyzwolony od Państwa Islamskiego

793

Premier Iraku Hajder al Abadi odwiedził w niedzielę Mosul, gdzie ogłosił, że miasto zostało wyzwolone z rąk Państwa Islamskiego. Na spotkaniu z żołnierzami i policjantami walczącymi w mieście, premier pogratulował im „wielkiego zwycięstwa”.

Pomimo deklaracji Abadiego, walki w mieście toczą się nadal, choć na stosunkowo niewielką skalę. Najwytrwalszy opór stawiają bojownicy cudzoziemscy, prawdopodobnie dlatego, że nie mają możliwości wtopić się w ludność cywilną miasta i pod zmienioną tożsamością przeniknąć na tereny wyzwolone.

Walki o wyzwolenie miasta toczyły się od połowy października ubiegłego roku. Mosul był największym miastem zajętym przez dżihadystów, którzy tam właśnie ogłosili powstanie kalifatu. Wyzwolenie Mosulu otwiera drogę do powrotu uchodźców i osób wewnętrznie wysiedlonych. Miasto przed 2014 rokiem liczyło ok. dwóch milionów mieszkańców aktualnie zamieszkane jest przez ok. 900 tysięcy ludzi. Zniszczenia dotknęły w szczególności zachodniej części metropolii. Szczególnie zniszczone jest stare miasto, leżące na zachodnim brzegu rzeki Tygrys gdzie dżihadyści stawiali opór najdłużej.

Wyzwolenie Mosulu, choć stanowi istotną cezurę w walce z Państwem Islamskim nie oznacza zakończenia walk z dżihadystyczną organizacją w Iraku. Na terenie tego kraju IS kontroluje jeszcze miasta Hawidża, Tel Afar oraz mniejsze miejscowości w prowincji Anbar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here