Amerykańska Akademia Filmowa zaprasza Chińczyków do swojego grona

  348

  Rekordowa liczba chińskich reżyserów i aktorów dołączyła do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

  Według niektórych komentatorów może to zwiększyć szanse Chin na zdobycie Oskara. Z drugiej strony decyzja Akademii o włączeniu większej liczby Chińczyków do swojego grona jest jedynie kosmetycznym zabiegiem. Ma on na celu zróżnicować skład jury, a nie być ukłonem Hollywood w stronę chińskich twórców.

  40 osób z branży kinematograficznej z kontynentalnych Chin i Hongkongu znalazło się pośród 774 nowych członków Akademii.

  10 osób zaproszonych z Hongkongu to: aktorki Maggie Cheung i Carina Lau, aktorzy Tony Leung i Donnie Yen, reżyserzy Peter Ho-Sun Chan, Ann Hui oraz Johnnie To, producenci Nansun Shi i Norman Wang, a także scenarzysta oraz reżyser Yau Nai-hoi.

  4 najgłośniejsze nazwiska z kontynentalnych Chin to: aktorka Fan Bingbing, która wcześniej tego roku dołączyła do jury Festiwalu w Cannes, aktor oraz reżyser Jiang Wen, reżyser Feng Xiaogang oraz operator filmowy Zhao Xiaoding.

  Według producenta filmowego Peter Tsi, „decyzja Akademii dotyczyła przede wszystkim zwiększenia różnorodności wśród składu jur, nie była próbą dogodzenia Chinom. Osoby, które zostały zaproszone, odzwierciedlają amerykańskie postrzeganie kina chińskiego jako nastawionego bardziej na komercję i rozrywkę niż walory artystyczne. Kilka osób z Chin nie spowoduje, że chińskie produkcje zostaną nominowane do Oscara”.

  (ns)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here