Prezydent Moon gotowy na spotkanie z Kim Dzong Unem

785

Prezydent Korei Południowej Moon Jaein ogłosił, że jest przygotowany na spotkanie z Kim Dzong Unem w dowolnym miejscu, o dowolnym czasie. Prezydent szuka porozumienia w związku z narastającym napięciem na Półwyspie Koreańskim, związanym z kolejnymi testami rakietowymi Północy.

W przemówieniu poprzedzającym szczyt G20 prezydent Moon zaapelował o zjednoczenie rozdzielonych koreańskich rodzin i wyraził chęć na spotkanie z Kim Dzong Unem. Zwrócił się również z propozycją zaprzestania wrogich działań w strefie zdemilitaryzowanej oraz wspólnej organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku.

Słowa o spotkaniu z Kim Dzong Unem nieprzypadkowo padły w Berlinie. Moon podkreślił, że zjednoczenie Niemiec daje nadzieję i pokazuje drogę do osiągnięcia pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Od rozpoczęcia swojej prezydentury Moon wyraźnie dąży do nawiązania kontaktu z liderem Korei Północnej. Starając się ocieplić stosunki z wrogo nastawioną Północą, Moon odwołuje się do „polityki słonecznej”. Była to zapoczątkowana przez Kim Dae-junga próba otwarcia Korei Północnej poprzez nawiązanie przyjacielskich stosunków, rozwój turystyki czy wymianę kulturową.

Moon posiada doświadczenie we wprowadzaniu w życie założeń polityki słonecznej. Bardzo długo współpracował z Roh Moohyunem, który kontynuował próbę nawiązania dialogu z Północą. To właśnie dzięki zaangażowaniu się w kampanię wyborczą Roh, a następnie objęcia stanowiska szefa kancelarii prezydenta, Moon na stałe związał się z polityką.

Prezydent Korei Południowej znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony chce zachować możliwość rozmów z Północą i ma nadzieję na spotkanie z Kim Dzong Unem. Jednak musi również pamiętać, że coraz częstsze próby rakietowe Korei Północnej zaostrzają napięcie z najsilniejszym sojusznikiem Korei Południowej. Niedawno w Korei Północnej hucznie celebrowano kolejną udaną próbę rakiety mającej stać się zagrożeniem dla USA. Wszystko to sprawia, że Donald Trump coraz częściej głośno mówi o konieczności rozwiązania konfliktu na półwyspie.

Próby ocieplenia stosunków z Północą nie przynoszą na razie oczekiwanych rezultatów, a Kim Dzong Un zapowiada, że porzuci próby rakietowe dopiero wtedy, kiedy USA zaprzestanie wrogich działań przeciwko jego krajowi. Mimo tego, prezydent Moon nie traci nadziei na pokojowe rozwiązanie trwającego od wielu lat konfliktu.

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here