Ile zarabiają Japończycy? Średnie zarobki w Japonii – aktualne dane

67608

Chociaż ostatnimi czasy znalezienie pracy w Japonii stało się łatwiejsze, średnie zarobki w Kraju Kwitnącej Wiśni od kilku lat konsekwentnie spadają. W jakiej branży można liczyć na największe pieniądze oraz jak wygląda wynagrodzenie ze względu na wiek i płeć? W tej analizie postaramy się przybliżyć, jak przedstawia się sytuacja na japońskim rynku pracy.

Poniższe dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez DODA, japoński serwis związany z zatrudnieniem, który analizuje sytuację na japońskim rynku pracy od wielu lat.
W 2016 roku średnia roczna płaca w Japonii wyniosła 4 420 000 jenów (ok. 144 000 złotych).

Różnice w zarobkach według wieku

Jak można by się spodziewać, średnie zarobki rosły wraz z wiekiem pracowników – dwudziestokilkuletni Japończycy mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3 540 000 jenów (ok. 115 000 złotych). Trzydziestoletni zyskiwali o milion jenów więcej, taka tendencja utrzymała się także w przypadku czterdziestolatków. Ludzie powyżej 50 roku życia zarobili 7 010 000 jenów (ok. 228 000 złotych). Wartą zauważenia jest różnica w pensji kobiet i mężczyzn – dwudziestoletnie kobiety zarobiły o 500 000 jenów mniej, a w kolejnych kategoriach wiekowych różnica tylko się pogłębiała, osiągając w końcu kwotę trzech milionów jenów mniej dla pracownic. Może to mieć związek ze specyfiką społeczeństwa japońskiego, w którym od kobiet oczekuje się raczej opieki nad domem niż sukcesów zawodowych.

W jakiej branży zarobki są najwyższe?

Ankieta przeprowadzona przez DODA wykazała także branże z najwyższym wynagrodzeniem. Były to kolejno: medycyna, finanse, produkcja, IT/komunikacja, handel oraz nieruchomości. W każdym z tych sektorów gospodarki średnie zarobki były wyższe niż te dla całego kraju. Największym wynagrodzeniem cieszyli się pracownicy zatrudnieni w usługach bankowości inwestycyjnej, menedżerzy w funduszach, konsultanci medyczni, konsultanci w branży IT.

Jak zmieniały się średnie zarobki na przestrzeni ostatnich lat?

Wartym odnotowania jest fakt, że roczne średnie zarobki wyrażone w ankiecie z 2016 roku przyniosły ze sobą wzrost o 0,5% w stosunku do wyniku z 2015 roku. Płace wciąż jednak nie osiągnęły poziomu z 2008 roku (4 610 000 jenów – ok. 150 000 złotych), kiedy wystąpił globalny kryzys finansowy – po nim zarobki sukcesywnie spadały co roku o 0,2 – 1,1%. Wynik z 2016 jest więc pierwszym, który zwiastuje tendencję wzrostową.

(kk)

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here