Korea Północna – życie w cieniu świąt

1497

2017 to wyjątkowy rok dla mieszkańców Korei Północnej. W kwietniu świętowano 105 rocznicę narodzin Kim Ir Sena, założyciela tego kraju, oraz 85 jubileusz powstania oficjalnych struktur wojskowych. To nie jedyne święta narodowe w roku, którym podporządkowane jest codzienne życie obywateli.

Od wielu lat obchody poszczególnych uroczystości są nieodłącznie związane z pokazami siły militarnej. By upamiętnić założenie armii koreańskiej wystrzelono pocisk balistyczny średniego zasięgu. Tylko w tym roku Pyongyang przeprowadził 10 testów rakietowych. W ostatnich latach Kim Dzong Un zlecił więcej testów pocisków, niż jego ojciec i dziadek razem wzięci. Kryzys bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim każe nam zastanawiać się, w jaki sposób mieszkańcy reżimu funkcjonują na co dzień. Jednym z elementów propagandy i wzmacniania kultu jednostki są święta narodowe.

Północnokoreański kalendarz na ten rok prezentuje 71 dni świątecznych, w tym rocznic, tradycyjnych świąt oraz niedziel. To o dwa święta więcej niż rok temu.

Do najważniejszych świąt obchodzonych w Korei Północnej należą rocznice urodzin Kim Dzong Ila (16 lutego) oraz Kim Ir Sena (15 kwietnia), pamiątka założenia Armii (25 kwietnia), Dzień Wyzwolenia związany z zakończeniem okupacji japońskiej (15 sierpnia). Inne, mniej hucznie obchodzone uroczystości to Nowy Rok (1 stycznia), Dzień Pracy (1 maja), Dzień Zmarłych (4 kwietnia). Od tego roku nowym świętem narodowym jest też zaplanowany na 3 lipca Dzień Siły Strategicznej. Zdaniem specjalistów będzie on poświęcony jednostce wojskowej odpowiedzialnej za rozwój programów jądrowych i rakietowych. Obchody świąt narodowych służą mitologizacji liderów Korei Północnej i legitymizują rządy rodziny Kimów.

Do końca lat 90-tych ub. wieku posiadanie oficjalnego kalendarza narodowego było uznawane za symbol statusu społecznego. Od początku XXI wieku krajowe instytucje wydawnicze podjęły współpracę z prywatnymi spółkami, co umożliwiło szerszą dystrybucję kalendarzy. Początkowo prezentowano tylko zdjęcia krajobrazów i aktorów, ale od przejęcia władzy przez Kim Dzong Una coraz częściej wykorzystuje się propagandowe obrazy.

Na początku 2017 roku oficjalne Wydawnictwo Pyongyangu wydało nowy kalendarz, który ozdobiono przepisami oraz zdjęciami luksusowych potraw. Jak przekazuje „DailyNK”, większość mieszkańców nie może sobie pozwolić na przyrządzanie dań z gęsi, szczupaków czy sumów, tymczasem to właśnie te dania ujęto na kolejnych stronach wydawnictwa. Na szczególną uwagę zasługuje także zdjęcie duszonego kopyta wołowego, ponieważ dopiero w zeszłym roku zalegalizowano prywatną sprzedaż krów. Jak podaje źródło z prowincji Ryanggang, „większość obywateli (Korei Północnej) nigdy nie spróbuje tych potraw”.

Najważniejsze święto narodowe Korei Północnej – Dzień Słońca – jest obchodzone 15 kwietnia i wiąże się z pamiątką urodzin Wiecznego Prezydenta Kim Ir Sena, założyciela reżimu. Główne uroczystości mają miejsce w mauzoleum w Pałacu Kumsusan oraz przy licznych pomnikach lidera w całym kraju.

Mieszkańcy Korei Północnej świętują przez 3 dni. W tym czasie odbywają się liczne parady wojskowe, pokazy tańca, fajerwerków, przedstawienia szkolne. „USA Today” przywołuje wspomnienia północnokoreańskich uchodźców dotyczące obchodów tego święta. Song Hyun Wook zaznacza, że „system kultu jest podobny do tego, co mieszkańcy Korei Południowej robią w kościołach, Kim Ir Sen jest traktowany jak Bóg”. Część osób wspomina, jak dużo pracy wymagały próby przed pokazami i festiwalami, a także jak ciężko było dostać świeże kwiaty.

W czasie obchodów święta mieszkańcy dostają większe racje żywnościowe. Kim Young Soon, tancerka, która przed ucieczką należała do elity Pyongyangu, wspomina pudełka pełne owoców, mięsa i słodyczy. Podkreśla, że większość zwykłych mieszkańców bardziej cieszyła się większą ilością jedzenia niż samym świętem. Zgodnie z danymi Statistic Brain ponad 30 proc. obywateli Korei Północnej pozostaje niedożywionych.

Przygotowania do obchodów Dnia Wyzwolenia zostały w podobny sposób opisane przez „DailyNK”: „Wszyscy cieszyli się nadchodzącym świętem. Powietrze drżało od oczekiwania już od najwcześniejszych porannych godzin, wypełnione dźwiękami ubijanego ryżowego ciasta i zapachem smażonego jedzenia ze skwierczących patelni”.

Obchody świąt narodowych dostarczają informacji o życiu wewnątrz granic reżimu. Przy okazji Dnia Słońca w kwietniu b.r. Pyongyang wpuścił 200 zagranicznych dziennikarzy, którzy dostarczyli wielu fotorelacji z uroczystości. Od 1981 roku obchodom w Pyongyangu towarzyszy także coroczny Maraton Mangyongdae, w którym mogą brać udział obcokrajowcy. W tegorocznej edycji wydarzenia wystartowało ponad 1 100 osób spoza granic Korei Północnej.

Ważne rocznice są związane z pokazami militarnej siły. W kwietniu napięcie na Półwyspie Koreańskim zwykle wzrasta. W 2009 roku Pyongyang wystrzelił w tym czasie pocisk Taepodong-2, co ostatecznie doprowadziło do fiaska rozmów sześciostronnych.

Jak podaje „The Korean Herold”, sukces programów militarnych Pyongyangu jest ściśle związany ze zjawiskiem kultu liderów. Joseph Bermudez Jr. z Insytutu US-Korea przy Uniwersytecie Hopkinsa zaznacza: „Przez ostatnie 40 lat Korea Północna konsekwentnie rozszerzała swoje programy nuklearne, biologiczne i chemiczne z budzącą podziw jednotorowością myślenia i w całkowitej zgodności z narodową filozofią kultu jednostki”.

Południowokoreański prezydent Moon nawołuje Pyongyang do dialogu. W czerwcu b.r. podkreślił, że przy założeniu, że Korea Północna zrezygnuje z dalszych prowokacji, rozmowy mogłyby rozpocząć się natychmiast. W tym samym czasie Pyongyang nazwał Seul „ledwie marionetką w rękach US”.

PODZIEL SIĘ
mm
Specjalistka w sprawach Japonii i Korei związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here