Odszedł Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla

945

W czwartek (13.07) w wieku 61 lat odszedł Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Chiński opozycjonista ostatnie lata swojego życia spędził w więzieniu, do którego trafił za „inicjowanie działalności wywrotowej”.

Chińskie władze pod koniec czerwca ogłosiły, że Liu jest śmiertelnie chory na raka wątroby. Otrzymał zwolnienie z więzienia w celu leczenia w szpitalu, jednak nie zezwolono mu na kontakt ze światem.

Liu Xiaobo trafił do aresztu w 2008 roku, gdy został jednym z autorów Karty 08 – petycji nawołującej do wprowadzenia w Chinach demokracji, rządów prawa i zakończenia cenzury. Rok później został skazany na 11 lat więzienia za „inicjowanie działalności wywrotowej”.

W 2010 roku Liu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Nie mógł jej osobiście odebrać ani przygotować tradycyjnego wykładu, więc odczytano jego oświadczenie procesowe z 2009 roku. Tytuł wypowiedzi, „Nie mam żadnych wrogów”, jest najbardziej rozpoznawalnym hasłem starań Liu Xiaobo o prawa człowieka w Chinach. Cała treść w j. angielskim dostępna jest na stronie Norweskiego Komitetu Noblowskiego

Działalność dysydencka Liu Xiaobo rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy podczas protestów na placu Tiananmen sympatyzował ze studentami. Gdy działania władz chińskich zaczęły wskazywać na siłowe rozwiązanie, rozpoczął głodówkę w obronie protestujących, jednocześnie namawiając ich do rozejścia się. Wtedy też po raz pierwszy trafił do aresztu.

Największym pomnikiem Liu Xiaobo pozostanie prawdopodobnie wpływ na sformułowanie Karty 08, wzorowanej na Karcie 77 z Czechosłowacji. Jej tłumaczenie na j. angielski można znaleźć tutaj.

Chińskie władze próbowały cenzurować w mediach społecznościowych informacje dotyczące śmierci Liu Xiaobo. Chińscy internauci radzili sobie z tym problem w różny sposób. Jedni poprzez publikację fragmentów jego pracy doktorskiej czy wierszy, które napisał do żony. Inni udostępniali zdjęcia burzy, pustego krzesła czy placu Tiananmen.

Skromna uroczystość pogrzebowa odbyła się w sobotę, 15 lipca. Kilka godzin później członkowie rodziny rozsypali prochy Liu Xiaobo w morzu. Według krytyków takie rozwiązanie zostało narzucone przez chińskie władze.

Jak podaje Ambasada RP w Pekinie, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przesłał kondolencje pani Liu Xia, małżonce zmarłego noblisty.

(ab)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here