Partia Liberalno-Demokratyczna przegrała wybory w Narze

362

Podczas wyborów na burmistrza miasta Nara zwycięzcą został Gen Nakagawa. Nakagawa i jego główny rywal, Makoto Yamashita, startowali bez poparcia partii politycznej. Mimo braku zaplecza partyjnego, uzyskali miażdżącą przewagę w stosunku do kandydata Partii Liberalno-Demokratycznej, Yoshiko Asahiro. Po dodaniu do siebie wyników uzyskanych przez obydwu niezależnych kandydatów, różnica poparcia wyniosła aż 122 tys. głosów.

Gen Nakagawa wygrał fotel burmistrza podczas trzeciego głosowania, jedynie dzięki niewielkiemu marginesowi poparcia, wynoszącemu 2 022 głosów. Jest to nieznaczna różnica głosów w stosunku do pokonanego rywala. Gena Nakagawę poparło 61 934 osób, natomiast Makoto Yamashite 59 912 osób.

Wybrany po raz kolejny na stanowisko burmistrza Nary, Gen Nakagawa, podkreślał podczas kampanii wyborczej swoje dotychczasowe osiągnięcia. W trakcie jego ośmioletniego urzędowania udało mu się zredukować dług publiczny miasta, a także zwiększyć liczbę pracowników w opiece zdrowotnej zarówno w sektorze publicznym, jak i sektorze prywatnym. Dodatkowo od 2012 roku dziewięciokrotnie wzrosła liczba turystów odwiedzających Narę.

Yoshiko Asahiro popierany przez Partię Liberalno-Demokratyczną, uzyskał dodatkowo podczas kampanii wsparcie ministra spraw wewnętrznych, Sanae Takaichi, który ideologicznie bliski jest premierowi Shinzō Abe. Jednakże popularność Abe wśród społeczeństwa japońskiego zaczyna coraz bardziej się zmniejszać. Po przegranych wyborach do rady miasta w Tokio, jego partia po raz kolejny została pokonana.

Wybory odbyły się 10 lipca.

(ns)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here