Spotkanie Moon Jaeina z Donaldem Trumpem

524

W Waszyngtonie miało miejsce pierwsze spotkanie Moon Jaeina z Donaldem Trumpem. Przywódcy rozmawiali na tematy dotyczące m.in. handlu oraz bezpieczeństwa na półwyspie koreańskim.

Pomimo wcześniejszych kontrowersji na lini Trump – Moon, związanych głównie z zatrzymaniem dalszej instalacji systemu rakietowego i próbie ocieplenia stosunków z KRLD przez  południe, spotkanie Moon Jaeina z Donaldem Trumpem zostało ocenione jako bardzo dobre.

Po raz pierwszy od objęcia prezydentury Trump zaprosił przywódcę innego państwa na kolację w Białym Domu. W spotkaniu uczestniczyła również Pierwsza Dama zarówno Stanów Zjednoczonych jak i Korei Południowej.

Nie doszło jednak do pełnego porozumienia w kwestii Korei Północnej. Prezydent Moon jest zdania, że zacieśnienie kontaktów z północą jest najlepszym sposobem na pozbycie się militarnego i nuklearnego zagrożenia ze strony KRLD. Trump twierdzi jednak, że sposoby dyplomatycznego rozwiązania konfliktu z północą się skończyły. Oznajmił też, że nie będzie już cierpliwości i wyrozumiałości dla działań Kim Dzonguna.

Drugą ważną kwestią poruszaną w Białym Domu była wymiana handlowa pomiędzy Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi. Już w kwietniu Trump ogłaszał, że wkrótce zajmie się nieopłacalną jego zdaniem umową dotyczącą handlu pomiędzy USA i Koreą Południową, znaną jako KORUS. Porozumienie podpisane w 2011 roku sprawiło, że deficyt związany z handlem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową  wzrósł niemal dwukrotnie. Obiecany eksport towarów mający przynosić 10 mld dolarów rocznie, w rzeczywistości spadł o 3 mld wobec stanu z 2011 roku.

We wspólnym oświadczeniu ogłoszono, że obie strony zgodziły się podjąć próbę ograniczenia nadmiernych dostaw do Korei Południowej podstawowych surowców. Podjęto także decyzję oraniczenia barier pozataryfowych. Prezydent Donald Trump przyjął również zaproszenie od Moon Jaeina do odwiedzenia w tym roku Korei Południowej.

Tematem budzącym wiele kontrowersji była budowa w Korei amerykańskiego rakietowego systemu anty-balistycznego (THAAD). Choć mogłoby się to stać przyczyną nieporozumień pomiędzy Trumpem i Moonem, Biały Dom oświadczył, że sprawa THAAD nie będzie poruszana na spotkaniu. Rząd USA oczekuje jednak od Moona szybkiego wznowienia budowy.

(ks)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here