Okinoshima dodana na listę światowego dziedzictwa UNESCO

1932

Jakiś czas temu pisaliśmy o możliwości dostania się wyspy Okinoshima na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak się okazało, komitet zadecydował o zarejestrowaniu tego miejsca na wspomnianej liście.

Znajdująca się na zachodzie Japonii wyspa Okinoshima jest otwarta dla turystów tylko przez jeden dzień w roku, 27 maja. Ciekawym faktem jest, że mogą odwiedzać ją wtedy jedynie mężczyźni, kobiety nie mają tam wstępu. Uważana jest za jedno z najświętszych miejsc kraju.

Decyzja o zakwalifikowaniu świętej wyspy na listę podjęta została podczas niedzielnej, odbywającej się w Krakowie sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Na listę jako grupa zostało wpisane 8 zabytków (znajdujących się także na trzech wysepkach niedaleko Okinoshimy), chociaż komisja przyznała rzeczywistą wartość jedynie czterem z nich. Z powodu ścisłych powiązań między tymi miejscami zadecydowano jednak o włączeniu do spisu wszystkich zaproponowanych monumentów. Dzięki tej decyzji na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie aż 21 japońskich pozycji.

Szef japońskiej Agencji do Spraw Kultury, Ryohei Miyata, wyraził uznanie dla Komitetu UNESCO, ponieważ zrozumieli połączenie wspomnianych ośmiu zabytków. Wspomniał także o głębokiej wdzięczności dla organizacji, dzięki którym to wyróżnienie było możliwe.

Zdecydowanie najważniejszym miejscem wyspy Okinoshima jest świątynia Munakata Taisha Okitsumiya, poświęcona bogini mórz opisywanej w Nihonshoki, jednej z najstarszych kronik japońskich. Tagorihime miała być córką boga Susanoo, boga wiatru. Na dwóch pobliskich wysepkach znajdują się inne świątynie poświęcone jego potomkom.

Sama wyspa znajduje się 60 km od wybrzeża prefektury Fukuoka. Można na niej odnaleźć zabytki powiązane z rytuałami, datowane na IV-IX wiek. Wspomniane rytuały powiązane były z morzem oraz bezpiecznymi kontaktami handlowymi z Chinami oraz Koreą.

Warto wspomnieć, iż kapłani rezydujący w świątyni Munakata Taisha Okitsumiya są przeciwni otwarciu wyspy dla wszystkich – planują pozostać przy skrupulatnie regulowanej liczbie odwiedzających. Decyzję motywują argumentem, że turyści nie powinni zwiedzać wyspy bez należytej refleksji i czci oddawanej bogom. Okinoshima pozostanie więc miejscem pod ścisłym nadzorem, z którego nie tylko nie można przywieźć żadnych pamiątek, ale także należy poddać się ścisłym rytuałom, jak na przykład całkowitej ablucji przed wejściem na teren świątyni.

(kk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here