Ise Jingu – córka cesarza Akihito najwyższą kapłanką chramu

530

Sayako Kuroda, jedyna córka cesarza Akihito i cesarzowej Michiko uzyskała w tym tygodniu stanowisko najwyższej kapłanki najważniejszego z japońskich chramów shintoistycznych – Ise Jingu.

Czterdziestoośmioletnia Kuroda oficjalnie zastąpiła starszą siostrę cesarza, 86-letnią Atsuko Ikedę na stanowisku najwyższej kapłanki Ise Jingu. Ikeda, siostra cesarza Akihito, po służbie trwającej 29 lat poproszona została o rezygnację z urzędu. Ogłoszenie to obiegło świat w poniedziałek 19 czerwca.

Shinto to japońska religia narodowa, a świątynia Ise Jingu należy do najważniejszych miejsc tego wyznania. Chram znajduje się w centralnej części kraju, w głębi lasów prefektury Mie. Poświęcony jest jednej z najważniejszych japońskich bogiń, Amaterasu Oomikami. Powszechnie wierzy się, że cesarz jest jej bezpośrednim potomkiem. Stanowisko najwyższych kapłanów lub kapłanek tej świątyni od czasów II wojny światowej objąć mogą jedynie członkowie rodziny cesarskiej.

Sayako Kuroda ukończyła w 1992 roku uniwersytet Gakushūin na Wydziale Języka i Literatury Japońskiej. W tym samym roku rozpoczęła badania ornitologiczne w prefekturze Chiba, gdzie pracuje po dzień dzisiejszy. W latach 1998–2005 badała ptaki zamieszkujące okolice pałacu cesarskiego w Tokio. Jest pierwszą w historii Japonii księżniczką, która otrzymała wynagrodzenie za wykonywaną pracę.

Ciekawym jest fakt, że Sayako Kuroda straciła tytuł księżniczki 15 listopada 2005 roku, kiedy zdecydowała się na ślub z Yoshikim Kurodą, projektantem wnętrz, jednocześnie przyjacielem z dzieciństwa księcia Fumihito. Przyjmując jego nazwisko, stała się zwyczajną obywatelką Japonii. W wywiadzie przeprowadzonym zaraz po ceremonii zaślubin wyraziła chęć rozpoczęcia nowego życia w rodzinie Kuroda, pamiętając jednocześnie dni spędzone jako księżniczka Nori.

Sayako Kuroda w latach 2012–2013 pełniła już funkcję kapłanki Ise Jingu, pomagając swojej schorowanej ciotce Ikedzie w ceremonii Shikinen Sengu. Jak wiele japońskich świątyń, chram w Ise co 20 lat jest burzony i odbudowywany na nowym miejscu. Wspomniana ceremonia polega na przeniesieniu wizerunku bogini do nowego budynku.

Do obowiązków nowej kapłanki należeć będzie przede wszystkim reprezentowanie cesarza podczas licznych uroczystości. Najważniejszą z nich jest obchodzone w październiku święto Kanname-sai. Składane są wtedy ofiary dla Amaterasu, bogini słońca.

(kk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here