Sun Zhengcai – koniec kariery politycznej?

1695

Sun Zhengcai został odwołany ze stanowiska sekretarza Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w mieście Chongqing. Zastąpi go Chen Min’er, dotychczasowy sekretarz partii w prowincji Guizhou. Informacja podana przez agencję Xinhua może wydawać się rutynowa, jednak ma olbrzymie znaczenie dla chińskiej polityki. Mowa bowiem o zmianie na jednym z najbardziej eksponowanych stanowisk w państwie, a głównymi bohaterami są czołowi przedstawiciele tzw. szóstego pokolenia chińskich przywódców. 

Sun Zhengcai do niedawna był uważany za potencjalnego następcę Xi Jinpinga. Jego kariera rozwijała się bardzo dynamicznie. Jej pierwsze dwie dekady (1987-2006) spędził w Pekinie. Początkowo pracował w Pekińskiej Akademii Nauk Rolnych i Leśnictwa (chiń. 北京市农林学院, ang. Beijing Agriculture And Forestry Academy Of Sciences), a następnie w administracji lokalnej. W latach 2002-2006 był członkiem Stałego Komitetu KPCh w Pekinie. W kolejnych latał stał się politykiem rozpoznawalnym w całym kraju. Najpierw jako minister rolnictwa (2006-2009), następnie sekretarz partii w prowincji Jilin (2009-2012), a od 2012 w Chongqingu. Dało mu to miejsce w Biurze Politycznym Komitetu Centralnego KPCh jako jednemu z dwóch najmłodszych, obok Hu Chunhua, polityków w tym gronie.

Sun Zhengcai w Chongqingu

Stanowisko, które wtedy otrzymał, należy do jednego z najbardziej prestiżowych w Chinach. Wynika to z tego, że Chongqing nie jest typową chińską metropolią. To jedno z czterech miast wydzielonych (obok Pekinu, Tianjinu i Szanghaju), które mają status porównywalny do prowincji. W ostatnich dwóch dekadach partyjnym strukturom w tym mieście szefowały takie osoby jak He Guoqiang (późniejszy członek Komitetu Stałego KPCh), Zhang Dejiang (nr 3 w Stałym Komitecie i przewodniczący chińskiego parlamentu), Wang Yang (wicepremier) oraz Bo Xilai (była wschodząca gwiazda chińskiej polityki).

Gdy Sun Zhengcai przejmował pozycję w Chongqingu, Chiny nadal żyły skandalem związanym z Bo Xilaiem. Jest to syn Bo Yibo, znanego weterana KPCh, który był predysponowany do zajęcia najwyższych stanowisk państwowych. Jego kariera załamała się po ucieczce bliskiego współpracownika do konsulatu Stanów Zjednoczonych i oskarżeniu jego żony o zlecenie zabójstwa oraz jego samego o korupcję. Sun objął stanowisko kilka miesięcy później, po krótkim interludium, gdy władzę w mieście sprawował Zhang Dejiang.

Nad pozycją Suna czarne chmury zaczęły się zbierać w lutym bieżącego roku. Wtedy to partyjna Centralna Komisja Inspekcji Dyscyplinarnej oświadczyła, że w mieście nadal są silne wpływy Bo Xilaia. Dopuszczenie do takiej sytuacji, po pięciu latach rządzenia w Chongqingu, jest jednym z największych przewinień politycznych w Chinach, które można sobie obecnie wyobrazić. W tym czasie Hu Chunhua wzmacniał swoją pozycje – spotkał się z Hu Jintao, byłym sekretarzem generalnym KPCh i otrzymał publiczne poparcie od Xi Jinpinga. Wszystko wskazywało na to, że Sun Zhengcai przegra rywalizację z Hu Chunhua o rolę najważniejszego przedstawiciela kolejnej generacji przywódców Chin.

Przyszłość Suna

Odwołanie Suna jeszcze bardziej pogorszyło jego sytuację. Po pierwsze, stracił bardzo ważne stanowisko, które mogło być trampoliną do dalszych awansów. Po drugie, media chińskie nie podały na czele jakiego urzędu miałby stanąć. Po trzecie, zaczęły się pojawiać informacje o wszczętym postępowaniu dyscyplinarnym wobec niego. Jeżeli potwierdziłyby się wiadomości o postępowaniu, to Sun Zhengcai dołączyłby do długiej listy ważnych chińskich polityków, których kariera załamała się z tego powodu.

Następcą Suna został Chen Min’er, jeden z bliskich współpracowników przewodniczącego Xi Jinpinga. Ten awans gwarantuje mu znalezienie się w nowym składzie Biura Politycznego KPCh, które zostanie wybrane jesienią tego roku. Chen może też zostać czarnym koniem najbliższego zjazdu partyjnego i pominąć ten szczebel budowania pozycji w partii, awansując bezpośrednio do Stałego Komitetu. Wtedy musiałby jednak objąć bardziej prominentne stanowisko, a Chongqing otrzymałby piątego administratora w ciągu ostatniej dekady.

 

[aktualizacja]

Kilka godzin po publikacji artykułu pojawiło się oficjalne ogłoszenie Centralnej Komisji Dyscypliny Partyjnej KC KPCh o wszczęciu postępowania wobec Sun Zhengcaia.

PODZIEL SIĘ
mm
Doktorant na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwukrotnie nagrodzony stypendium MNiSW dla studentów za wybitne osiągnięcia. Otrzymał prestiżowy „Diamentowy Grant” na badanie procesu rekrutacji i socjalizacji chińskich elit politycznych. Uhonorowany nagrodą pierwszego stopnia w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu stosunków międzynarodowych oraz Nagrodą im. Ministra Krzysztofa Skubiszewskiego za rozprawę poświęconą relacjom polsko-chińskim. Trzyma rękę na pulsie chińskiej polityki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here