Shigeaki Hinohara – legendarny japoński lekarz umiera w wieku 105 lat

3896

Słynny japoński lekarz Shigeaki Hinohara, który przyczynił się do znacznego wydłużenia życia Japończyków, zmarł 18 lipca 2017 roku w swoim domu w Tokio. Przyczyną śmierci była niewydolność oddechowa. Miał 105 lat.

Jeszcze kilka miesięcy przed śmiercią kontynuował wykonywanie zawodu, doradzając swoim pacjentom w kwestii prowadzenia zdrowego trybu życia. Przez współpracowników określany był mianem japońskiego skarbu narodowego. Shigeaki Hinohara stał na czele pięciu placówek, a także zarządzał Międzynarodowym Szpitalem św. Łukasza w Tokio. Dziś przyjrzymy się najciekawszym faktom z życia tej ważnej postaci.

Shigeaki Hinohara urodził się 4 października 1911 roku. W 1940 roku rozpoczął pracę jako lekarz w szpitalu św. Łukasza. Podczas II wojny światowej pomagał leczyć ofiary bombardowań, które zniszczyły dużą część stolicy. W 1970 roku przeżył porwanie samolotu przez Japońską Armię Czerwoną, będąc jednym ze 129 zakładników.

W 1954 roku doktor Hinohara wprowadził system regularnych badań okresowych, które przyczyniły się do wydłużenia średniej długości życia Japończyków. Ciągła kontrola stanu zdrowia połączona z propagowaniem aktywnego trybu życia wśród ludzi w podeszłym wieku miały wielkie znaczenie w polepszeniu stanu zdrowia narodu.

Poza działalnością medyczną doktor był także pasjonatem muzyki. W wieku 88 lat napisał musical pod tytułem Upadek Liścia Freddie’ego, oparty na książce Leo Buscaglia. W 2000 roku miała miejsce premiera przedstawienia, podczas której doktor Hinohara wystąpił razem z dziećmi jako tancerz.

Wielokrotnie przemawiał za aktywizacją ludzi w podeszłym wieku, kreśląc wizję społeczeństwa, w którym starsi mogliby odgrywać istotną rolę. W 2001 roku opublikował zbiór esejów zatytułowany Żyć długo, żyć dobrze, który sprzedany został w ponad milionie egzemplarzy. Namawiał w nim do porzucenia ścisłych reguł dotyczących posiłków oraz pory zasypiania, a także podejmowaniu przez starszych ludzi aktywności takiej jak wchodzenie po schodach i samodzielne noszenie toreb.

Judit Kawaguchi, redaktorka „The Japan Times”, powiedziała w wywiadzie przeprowadzonym przez BBC, że Shigeaki Hinohara był „jedną z najbardziej energicznych osób, jakie poznała w życiu”. Przyznała, że chociaż poznała go w sędziwym wieku 90 lat, jego aktywny styl życia i regularna praca zmieniły jej poglądy na temat starzenia się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here