Pierwszy czarnoskóry model gwiazdą w Korei Południowej

1550

W społeczeństwie, w którym dyskryminacja rasowa jest na porządku dziennym, a do osób o mieszanym pochodzeniu mówi się „kundel”, szesnastoletni Han Hyun-min stał się wschodzącą gwiazdą koreańskiego modelingu. Jednak wciąż jego agencja jest świadoma faktu, że kolor skóry Han Hyun-mina może stanowić problem w homogenicznym społeczeństwie.

Mający matkę Koreankę i ojca Nigeryjczyka chłopak całe swoje dotychczasowe życie spędził w Korei Południowej. Kiedy zaczynał swoją karierę w zeszłym roku, większość osób uważała, że Han jest po prostu jednym z zagranicznych modeli. Dlatego próbowali rozmawiać z nim po angielsku. Lub w ogóle się nie odzywali. Z czasem, gdy zyskał popularność, zmieniło się także podejście do jego osoby. Han Hyun-min to pierwszy koreański czarnoskóry model.

Korea Południowa przez lata promowała obraz nowoczesnego, wykształconego i obeznanego z technologią narodu, którego kultura popularna stała się hitem w innych częściach Azji. Jednak za fasadą ekonomicznego bumu i rozwoju kultury, kryje się głęboko zakorzeniony rasizm.

Większość cudzoziemców na stałe mieszkających w Korei Południowej pochodzi z Chin i Azji Południowej. Są to zazwyczaj robotnicy oraz kobiety, które wyszły za rolników z Korei Południowej, mężczyzn, którzy nie zdołali znaleźć lokalnych partnerek zgadzających się na życie na wsi. Dyskryminacja względem tych osób jest szeroko rozpowszechniona. Są otwarcie wyszydzani w środkach komunikacji publicznej za bycie „brudnym” lub „śmierdzącym”.

Badanie przeprowadzone przez rząd w 2015 roku pokazuje, że 25% Koreańczyków nie życzy sobie, aby obcokrajowiec był ich sąsiadem. Dzieci mieszanego pochodzenia są gnębione w szkole i wyzywane od „tuigi”. Jest to obraźliwy termin, dosłownie oznaczający hybrydę. Większość imigrantów narzeka na trudności, których doświadczają w wielu aspektach życia. Nie mogą znaleźć pracy, małżonka, a także socjalizować się z resztą społeczeństwa.

Również Han Hyun-min nie był wyjątkiem. Obecnie, po wielu trudnościach, których doświadczył w życiu, chce stać się wzorem dla innych dzieci mieszanego pochodzenia.

(ns)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here