Shinzō Abe odpowiada przed parlamentem

1851

Poparcie dla Shinzō Abe maleje. W zeszły poniedziałek musiał odpowiedzieć przed parlamentem z powodu swoich rządów.

Powodem wezwania był głośny skandal powiązany z Kake Gakuen. Poparcie dla polityka osiągnęło z tego powodu najniższy poziom od czasu, gdy w 2012 roku objął stanowisko. Wielkim ciosem dla premiera Abe była także przegrana kandydata z partii Liberalno-Demokratycznej w wyborach na burmistrza Tokio. Ankiety przeprowadzone w ostatnim czasie wykazały spadek poparcia poniżej 30%. Chociaż ten wynik nie stanowi bezpośredniego zagrożenia w chwili obecnej, stawia pod znakiem zapytania dalszy przebieg kariery premiera.

Jeszcze kilka miesięcy temu Shinzō Abe był na dobrej drodze do zostania najdłużej obejmującym stanowisko premierem Japonii (obecnie zajmuje pod tym względem trzecie miejsce). Polityk pełnił urząd przez trzy kadencje z rzędu od 2012 roku. Aktualna kadencja zakończy się we wrześniu 2018 roku. Partia Liberalno-Demokratyczna poniosła ogromną klęskę w wyborach do Rady Miasta w Tokio na początku miesiąca. Partia zdobyła zaledwie 23 miejsca, co stanowi najniższy wynik w historii. Kolejnym faktem wskazującym na nadchodzące zmiany była wygrana kandydata opozycji w wyborach do rady miasta Sendai.

Przeprowadzona w dniach 22–23 lipca ankieta gazety Mainichi pokazała gwałtowny spadek poparcia dla Abe w stosunku do poprzedniego miesiąca – aż o 10 punktów procentowych, co dało wynik 26%. Badanie pokazało także, że aż 56% respondentów nie popiera obecnego rządu – w tej kwestii odnotowany został wzrost o 12 punktów procentowych. Podobne wyniki uzyskane zostały w gazetach Yomiuri Shinbun oraz Asahi Shinbun.

Shinzō Abe pojawił się na doraźnym posiedzeniu parlamentu w poniedziałek. Razem z nim byli tam także jego współpracownik Hiroto Izumi oraz Kihei Maekawa, pełniący rolę świadka. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim skandalu Kake Gakuen, ale również innych incydentów, do których doszło za rządów obecnego premiera.

Polityka prowadzona przez lidera partii Liberalno-Demokratycznej sprawia, że wyborcy uważają, że Abe bierze ich głosy za pewnik. Spotyka się to z ogólnym sprzeciwem obywateli. Rywale obecnego premiera mają więc szansę zakończyć władzę Abe. Czy tak się jednak stanie, dowiemy się w grudniu 2018 roku, podczas kolejnych wyborów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here