Pierwsza dama Japonii i kwestia jej znajomości języka angielskiego

  675

  Podczas ostatniego wywiadu dla New York Times, Donald Trump niespodziewanie poruszył kwestię znajomości języka angielskiego przez pierwszą damę Japonii, Akie Abe. Następnie stwierdził, że Akie Abe nie potrafi mówić po angielsku.

  Donald Trump miał niby sam się o tym przekonać w trakcie kolacji, która odbyła się podczas szczytu G-20. Małżonka premiera Japonii, która siedziała po jego lewej stronie miała nie odezwać się do niego ani jednym słowem przez cały posiłek.

  „Więc siedziałem tuż obok żony premiera Shinzō Abe, który jest świetnym gościem, i jego żona też jest wspaniałą kobietą, tylko, że nie mówi po angielsku” – słowa Donalda Trumpa zostały zacytowane przez New York Times w środę, 19 lipca br.

  Reporterka New York Timesa Maggie Haberman wtedy spytała: „Tak w ogóle nie mówi po angielsku? Nic?”

  Trump odpowiedział:”Nic. Zero.”

  Dodał również, że: „Był tam (podczas kolacji) tłumacz japońskiego, gdyż inaczej mogłoby być jeszcze gorzej. Mimo to, miło spędziłem wieczór z Panią Abe i ona jest naprawdę świetną kobietą.”

  W odpowiedzi na słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych, media amerykańskie wskazały film, na którym Akie Abe przemawia po angielsku 25 września 2014 roku na forum Ford Foundation w Nowym Jorku. To przyczyniło się do powstania komentarzy, że małżonka premiera Japonii specjalnie udawała, że nie zna języka angielskiego, aby uniknąć rozmowy z Donaldem Trumpem.

  The Washington Post przeprowadził również bardziej wnikliwą analizę i zwrócił uwagę, że na filmie zamieszczonym w internecie, Akie Abe po prostu konsultowała się w sprawie przemówienia. Artykuł również wyszczególnił fakt, że niektórzy oficjele przywiązują wagę do protokołu i kwestii popełniania błędów, gdy nie mówią w swoim ojczystym języku. Poza tym, materiały filmowe z jej wcześniejszych wizyt za granicą, pokazują, że pani Abe zawsze towarzyszyli tłumacze.

  Więc jaka jest prawda? Akie Abe zapewne zna język angielski, lecz jego znajomość nie jest biegła. Również Japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że pani Abe miała tłumacza w pobliżu podczas kolacji z Donaldem Trumpem.

  (ns)

  PODZIEL SIĘ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here