Body/Ciało w japońskich kinach

849

Od 22 lipca kinomaniacy z Kraju Kwitnącej Wiśni mają okazję zapoznać się z kolejnym polskim dziełem. Od tygodnia bowiem w japońskich kinach dostępne jest Body/Ciało.

Film miał swoją polską premierę 6 marca 2015 roku. Od tego czasu okazję do zobaczenia go w kinach mieli między innymi Francuzi, Niemcy, Węgrzy czy Duńczycy. Po ponad dwóch latach widzowie będą mogli zobaczyć Body/Ciało także w japońskich kinach.
Dzieło w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej opowiada historię prokuratora i jego cierpiącej na anoreksję córki. Oboje szukają sposobu na poradzenie sobie z odejściem bliskiej osoby. Ich światopogląd zostaje zaburzony, kiedy otrzymują tajemniczą wiadomość z zaświatów.
Film łączący w sobie cechy melodramatu i filmu psychologicznego powstał w oparciu o scenariusz napisany przez reżyserkę wspólnie z Michałem Englertem. W główne role wcielili się Janusz Gajos, Justyna Suwała i Maja Ostaszewska.
Body/Ciało wzbudził pozytywne opinie nie tylko wśród widzów, ale przede wszystkim krytyków. Uznawany jest za najlepsze do tej pory dzieło Małgorzaty Szumowskiej.
Otrzymał 11 nominacji i tyle samo statuetek na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Najbardziej prestiżową była statuetka Srebrnego Niedźwiedzia zdobyta na festiwalu w Berlinie. Jednak reżyserka może się pochwalić również nagrodami z Wiednia, Brukseli czy Wilna.
Małgorzata Szumowska w swych filmach przełamuje tabu. Lubi szokować i zaskakiwać widza. Jak mówi tytuł, autorka skupia się na wielu aspektach cielesności. Starość, śmierć, anoreksja czy erotyzm przeplatają się. Nie ma wartościowania na lepszych czy gorszych.
Reżyserka pokazuje, że uwaga należy się nawet ciałom zazwyczaj przez nas ignorowanym. W jej filmie swoją rolę odgrywają zwierzęta, a nawet duchy. Ciała astralne komunikujące się z żywymi są ważnym elementem klarowania się światopoglądu bohaterów.
Body/Ciało w japońskich kinach ma premierę dopiero w tym roku. Jednak Japończycy mieli już wcześniej okazję do obejrzenia dzieła Szumowskiej. Podczas piątej edycji corocznego festiwalu filmów polskich w Japonii zaprezentowano 17 filmów, wliczając w to Body/Ciało.
Po entuzjastycznym przyjęciu filmu w innych krajach, można mieć nadzieję, że będzie on sukcesem również na azjatyckim rynku.

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here