Międzynarodowa Konferencja Na Rzecz Kobiet Biznesu w Tokio mierzy się z wyzwaniami

1210

W niedzielę 23 lipca w Tokio odbyła się 22. Międzynarodowa Konferencja Na Rzecz Kobiet Biznesu. Jest to kolejne forum w ciągu ostatnich miesięcy poświęcone problemom, z którymi borykają się kobiety w Japonii.

W 10-godzinnym wydarzeniu, sponsorowanym częściowo przez „The Japan Times”, wzięło udział blisko 1 000 uczestników z Japonii i zagranicy. Zdaniem organizatora Ewoman Inc. mężczyźni stanowili około 15% uczestników, czyli największą część od czasu pierwszej konferencji w 1996 roku.

Rok 2016 częściowo poprawił sytuację pracujących Japonek. Minęło 30 lat od uchwalenia prawa dającego równe szanse zatrudnienia, dzięki któremu firmy nie mogły dłużej otwarcie dyskryminować kobiet w rekrutacji. W 2016 r. w życie weszła nowa ustawa autorstwa premiera Shinzō Abe, mająca zachęcać do zatrudniania i awansowania kobiet. Co więcej, rząd planuje obsadzenie kobiet na 30% stanowisk kierowniczych do 2020 r. Czy osiągnięcie tego celu jest realne? Według badań agencji Teikoku Databank w 10 285 firmach badanych w lipcu 2016 r. kobiety stanowiły zaledwie 6,6% menedżerów.

Mimo niewielkich zmian w rankingach Japonia wciąż pozostaje daleko za innymi rozwiniętymi państwami. Według raportu o różnicach między płciami Światowego Forum Ekonomicznego z 2016 r. Japonia zajęła 111 miejsce na 144 kraje, co oznacza spadek o 10 miejsc w stosunku do poprzedniego roku. Jest to częściowo spowodowane spadkiem Japonii o 12 miejsc w rankingu ogólnym dotyczącym udziału i możliwości ekonomicznych.

Yuriko Koike, będąca jednym z najważniejszych gości konferencji, zapowiedziała, że planuje promowanie większej liczby kobiet na stanowiska kierownicze w stolicy. Od czasu objęcia przez nią stanowiska gubernator Tokio, proporcje kobiet i mężczyzn w Zgromadzeniu Metropolitalnym uległy zmianie. Obecnie 40% członków Zgromadzenia stanowią kobiety, zajmując przy tym 20% stanowisk kierowniczych. Jest to widoczna poprawa w stosunku do poprzednich lat, jednak kobiet w polityce wciąż jest niewiele.

Na konferencji nie zabrakło męskich głosów. Akira Matsumoto, prezes i dyrektor generalny firmy Calbee Inc., ocenił, że Japonia potrzebuje więcej liderek takich jak Koike. Zadeklarował, że w jego firmie odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych wzrósł do około 24%, w porównaniu z wynikiem 5,9% z roku 2009, kiedy został dyrektorem generalnym.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here