Polityka i pojednanie w relacjach japońsko-amerykańskich. Najnowsza książka Olgi Barbasiewicz dostępna online

W swojej ostatniej książce Olga Barbasiewicz przedstawia analizę wpływu pomników i miejsc upamiętniających dramatyczne wydarzenia z historii konfliktów między dwoma państwami na polepszenie obecnych stosunków między nimi.

1904

Z wojną na Pacyfiku nieodzownie wiążą się wydarzenia tworzące swoistą klamrę zdarzeniową, czyli atak na Pearl Harbor i zrzucenie bomb atomowych. W ostatniej książce Olgi Barbasiewicz odnaleźć można analizę wpływu tych wydarzeń na współczesne relacje japońsko-amerykańskie.

W ostatnim czasie światło dzienne ujrzała najnowsza książka Olgi Barbasiewicz, zatytułowana „Pomniki i miejsca pamięci w relacjach międzynarodowych. Wpływ pamięci na stosunki japońsko-amerykańskie z perspektywy Japonii”. Publikacja, która zebrała bardzo pozytywne recenzje jest już dostępna online na stronie wydawnictwa.

Olga Barbasiewicz od kilku lat zgłębia problematykę polityki historycznej w rejonie Azji i Pacyfiku. Jej szczególną uwagę przyciągają działania władz, zarówno lokalnych jak i państwowych, mające na celu wytworzenie miejsc przypominających o wydarzeniach z czasów wojny. Analizy Olgi Barbasiewicz można odnaleźć na stronie Pulsu Azji jak również na stronach m.in. amerykańskich instytutów badawczych.

W swojej książce autorka analizuje miejsca pamięci i pomniki które, w zależności od ich geograficznego usytuowania, pełnią rolę miejsca, które przypomina o roli Japonii jako agresora bądź ofiary konfliktu zbrojnego. Autorka ukazuje, że w większości przypadków japońskie miejsca pamięci głoszą treści pacyfistyczne. Jest to poniekąd wynikiem okupacyjnych działań Stanów Zjednoczonych wobec Japonii.

Nadrzędnym celem publikacji jest analiza roli pomników i miejsc pamięci dla współczesnych relacji między tymi krajami. Autorka zastanawia się, jakie są wartości poznawcze analizy pomników i miejsc pamięci w kontekście badań nad polityką zagraniczną i stosunkami międzynarodowymi. Książka Olgi Barbasiewicz to wnikliwa analiza takich miejsc jak Hiroszima, Okinawa, Pearl Harbor czy Guam. Również osoby oczekujące przedstawienia historii relacji japońsko-amerykańskich odnajdą coś dla siebie. W publikacji nie zabrakło również nawiązań do polityki okupacyjnej Stanów Zjednoczonych w Japonii oraz wpływu tych działań na obecną sytuację w regionie.

Istotną częścią książki jest nie tylko naukowa analiza, ale również zdjęcia autorstwa Olgi Barbasiewicz. Przedstawiają one wybrane pomniki i miejsca pamięci, zarówno w Japonii, jak również w Stanach Zjednoczonych.

Książka Olgi Barbasiewicz jest dostępna on-line i można ją pobrać na stronie wydawnictwa (pobierz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here