Deklaracja Yukio Edano początkiem wyścigu o przewodnictwo w Partii Demokratycznej

1635

Obecna lider Partii Demokratycznej Renhō Murata ogłosiła swoją rezygnację. Jako powód swej decyzji przedstawiła niewystarczające do utrzymania jedności w partii zdolności. Zaledwie kilka dni później, w sobotę (29.07) swój udział w wyborach na nowego przewodniczącego potwierdził Yukio Edano. Drugim ze znanych kandydatów ma być Seiji Maehara.
W niedawnych wyborach do tokijskiej rady miejskiej najsilniejsze ugrupowanie będące w opozycji do obecnego rządu zdobyło zaledwie 5 mandatów. Sama Partia Liberalno-Demokratyczna również osiągnęła zaskakująco niski wynik. Wiadomość płynąca od wyborców wskazuje na zmęczenie obecnym systemem. Zbudowana wokół Yuriko Koike grupa Tomin First skutecznie pozbawiła głosów nie tylko borykającej się z licznymi skandalami partii Shinzō Abe, ale i głównej siły opozycji.
– „Przeprowadziliśmy ofensywną kampanię przeciw rządowi Abe i doprowadziliśmy go do trudnej sytuacji” – mówiła obecna przewodnicząca podczas konferencji prasowej, na której ogłosiła swą rezygnację. – Jednak jeśli nie jesteśmy uważani za alternatywną siłę, doprowadzi to tylko do spadku zaufania społeczeństwa nie tylko do partii rządzącej, ale i do opozycji” – przedstawiła główny powód swojej decyzji.

Yukio Edano i Seiji Maehara – początek wyścigu o przewodnictwo

Były sekretarz rządu Yukio Edano oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę. W swoim przemówieniu przedstawił chęć przeprowadzenia gruntownych, mających na celu odbudowanie silnej partii, zmian.
– „Doszedłem do wniosku, że najbardziej odpowiednim sposobem wprowadzenia moich planów, jest zostanie liderem partii” – mówił w wystąpieniu w Saitamie.
Edano to prawnik, który po raz pierwszy znalazł się w niższej izbie parlamentu w 1993 roku z ramienia nieistniejącego już ugrupowania Nowa Partia Japonii. Od stycznia do września 2011 roku pełnił funkcję sekretarza rządu, by następnie do grudnia 2012 roku piastować stanowisko ministra handlu, ekonomii i przemysłu. Jego kandydatura powinna znaleźć silne wsparcie wśród liberalnych przedstawicieli Partii Demokratycznej.
W piątek (28.07) były minister spraw zagranicznych Seiji Maehara brał udział w spotkaniu z członkami swego stronnictwa. Grupa potwierdziła przygotowania do planowanych na początek września wyborów wewnętrznych.
Jednym z kluczowych motywów wewnętrznych wyborów ma być kwestia współpracy z innymi ugrupowaniami. Edano prezentuje się jako zwolennik szerszej współpracy, jest „gotów na ustępstwa wobec wspierających go” w sprawach wykraczających poza kluczowe założenia partii. Natomiast Maehara podchodzi do ewentualnej współpracy z Japońską Partią Komunistyczną z dużą dozą ostrożności.

PODZIEL SIĘ
mm
Pasjonat polityki i stosunków międzynarodowych. Swoje zainteresowanie skupia głównie na regionie Azji i Pacyfiku. Absolwent Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here