Czy opłaca się kupić mieszkanie w Japonii?

1182

W styczniu tego roku opublikowane zostały wyniki 13 edycji międzynarodowego badania przystępności cenowej mieszkań (13th Annual Demographia International Housing Affordability Survey), w którym przeanalizowano aż 406 rynków mieszkaniowych w 9 krajach na świecie. Wśród nich znalazła się także Japonia z dobrą nowiną dla tych, którzy chcieliby zamieszkać w prefekturach takich jak Nara, Tochigi czy Yamaguchi.

W zeszłym roku na japońskie mieszkania mogło pozwolić sobie mniej osób, niż w poprzednim, jednak nie jest to zmiana równa tej sprzed dwóch lat – jak pokazują dane Tokyo Kantei.

Przystępność cenowa czyli…

To, jak bardzo opłacalne jest kupno mieszkania najlepiej sprawdzić, dzieląc przeciętną cenę mieszkań przez średni roczny dochód brutto gospodarstw domowych. Według takich szacunków rynki mieszkaniowe klasyfikowane są jako przystępne (kiedy miara wynosi nie więcej niż 3,0), umiarkowanie nieprzystępne (powyżej 3,0, ale nie więcej niż 4,0), poważnie nieprzystępne (więcej niż 4,0, lecz wciąż mniej niż 5,0) oraz drastycznie nieprzystępne (przekraczające 5,0). Zatem im niższy wynik, tym łatwiej przeciętnemu Japończykowi kupić mieszkanie.

Japonia – poważnie nieprzystępna?

Coroczne badania przystępności cenowej mieszkań ostatnio przedstawiły Japonię z wynikiem 4,1, co dla nas oznacza, że jest poważnie nieprzystępna. Porównując dane z poprzedniego roku, widzimy niekorzystny wzrost, jednak nie należy rezygnować ze swoich planów wyjazdu na Daleki Wschód. Według danych najbardziej opłaca się nabyć mieszkanie w prefekturze Yamaguchi – słynąca z imprez, hanami może przyciągnąć wielu chętnych.

Dla zwolenników otoczenia zarówno pięknego, jak i pełnego historycznej pamięci, dobrze prezentuje się także prefektura Nara z wynikiem 4,0, podobnie do krajobrazowej Tochigi (4,11) z jej licznymi parkami. Tochigi jako jedna z najbardziej przystępnych ofert mieszkaniowych utrzymuje się już od 2014 roku. Do tych najmniej opłacalnych pod względem zamieszkiwania należy przede wszystkim Tokio (9,13), Okinawa (7,80) oraz Kanagawa (7,65), która w 2015 osiągnęła wyżyny nieprzystępności z wynikiem 11,70. Nowe mieszkanie własnościowe o powierzchni 70 metrów kwadratowych kosztowało tam średnio 58,86 milionów jenów (576 000$), a średni przychód w tym czasie to 5,03 miliona jenów (49 200$).

(nl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here