Ofiary bombardowania w Hiroszimie i Nagasaki przeciwko broni jądrowej

1194

Na początku sierpnia przypadła 72. rocznica zrzucenia bomb atomowych na Hiroshimę i Nagasaki. Obchody stały się okazją do wyrażenia niezadowolenia przez osoby ocalałe z tragedii z obecnej polityki nuklearnej japońskiego rządu.

Hibakusha, bo tak w Japonii nazywane są osoby, które przeżyły bombardowanie, po raz kolejny domagają się dołączenia kraju do Traktatu o Zakazie Broni Jądrowej. Pomimo petycji i sprzeciwów rząd pod przewodnictwem premiera Shinzo Abe jest daleki od spełnienia ich postulatów.

W zeszłym miesiącu 122 państwa ONZ przyjęły traktat. Nie znalazła się wśród nich Japonia i inne państwa związane z nuklearną polityką Stanów Zjednoczonych, które odmówiły udziału w negocjacjach. Broniąc stanowiska rządu, Abe stwierdził, że przyjęcie traktatu mogłoby spowodować zwiększenie dystansu między krajami posiadającymi broń atomową i jej nieposiadającymi.

Wyjaśnienie wzbudziło sprzeciw hibakusha, jednak liczba osób zdolnych do zabrania głosu zmniejsza się z roku na rok, ponieważ średnia wieku ocalałych wynosi 81 lat.  Celem ruchu jest działanie na rzecz pokoju na świecie i dążenie do zrezygnowania z broni jądrowej przez jak największą liczbę państw. Działacze pragną, aby Japonia była przykładem dla całego świata, jednak z obecną polityką rządu nie jest to możliwe.

Okazuje się, że hibakusha nie są odosobnieni w dążeniu do zmiany polityki Abe. Do protestu przyłączył się burmistrz miasta Nagasaki Tomihisa Taue, który zażądał dołączenia Japonii do traktatu. Głos w sprawie zabrał również burmistrz Hiroshimy, kolejnego miasta, które ucierpiało w wyniku zrzucenia bomby atomowej przez Stany Zjednoczone.

W trakcie corocznej uroczystości Deklaracji Pokoju Taue stwierdził, że stanowisko rządu jest niezrozumiałe dla obywateli miast, które padły ofiarami bombardowań atomowych. Wezwał premiera do udowodnienia światu, że Japonia zdecydowanie wyrzeka się wojny i chce brać udział w budowaniu pokoju na świecie.

W odpowiedzi Abe unikał w swojej przemowie w trakcie ceremonii odniesień do traktatu. Zdecydowanie zapowiedział kontynuację obecnej polityki w kwestii broni nuklearnej.

(mm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here