Stany Zjednoczone ograniczą wycieczki do Korei Północnej

1288

Przedstawicielka Urzędu Stanu USA ogłosiła, że Stany Zjednoczone ograniczą wycieczki do Korei Północnej. Postanowienie ma zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Planowane zmiany prawdopodobnie związane są ze śmiercią Otto Warmbiera. Jeśli Stany Zjednoczone ograniczą wycieczki do Korei Północnej, obywatele USA chcący odwiedzić KRLD potrzebować będą specjalnego pozwolenia.
Specjalizujące się w organizacji wycieczek do Korei Północnej biura podróży potwierdziły, że o planowanym zakazie zostały poinformowane przez reprezentującą Waszyngton szwedzką ambasadę. Przedstawiciel Young Pioneer Tours przekazał, że rząd USA polecił swoim obywatelom natychmiastowe opuszczenie Korei Północnej.
W orzeczeniu Urzędu Stanu przedstawicielka USA Heather Nauert wyjaśniła podstawy do wprowadzenia ograniczenia. Ma ono być związane z rosnącym zagrożeniem dla obywateli USA. Według niej aresztowania i długoterminowe wyroki nakładane na Amerykanów przebywających w KRLD zmusiły rząd do przedsięwzięcia kroków mających chronić bezpieczeństwo obywateli.
Nowy przepis sprawi, że amerykańskie paszporty nie będą upoważniały do wjazdu do Korei Północnej. Chcący odwiedzić KRLD obywatele USA potrzebować będą nowego paszportu ze specjalnym pozwoleniem. Prawo wejdzie w życie 30 dni po oficjalnym ogłoszeniu. Ma to dać przebywającym obecnie w Korei Płn. Amerykanom czas na spokojny powrót do kraju.
Biura podróży zareagowały na zapowiadane ograniczenia. Przedstawiciel Koryo Tours zapowiada, że dopóki prawo nie wejdzie w życie, biuro wciąż będzie organizować wycieczki dla chętnych Amerykanów. Twierdzi też, że po wprowadzeniu przepisów dalej dostępne będą wycieczki dla posiadających zezwolenie obywateli USA. Jednak Young Pioneer Tours, agencja pośrednicząca w wyjeździe zmarłego Otto Warmbiera zapowiedziała, że nie będzie już organizować wycieczek dla Amerykanów.
Planowany zakaz wydaje się mieć ścisły związek z tragedią Otto Warmbiera. Specjaliści spekulują jednak, że w rzeczywistości ma być to odpowiedź na rosnące napięcie na półwyspie koreańskim. Wrogość pomiędzy USA i KRLD zaostrza się również po każdej próbie nuklearnej Korei Północnej.
Amerykanie mogą bez przeszkód podróżować do Korei Północnej jedynie od 2010. Nie są prowadzone oficjalne statystki dotyczące liczby amerykańskich turystów. Nie wiadomo zatem jak wielu obywateli USA odczuje skutki planowanych ograniczeń.

(ks)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here